Posiadanie czworonoga wiąże się z odpowiedzialnością i obowiązkami, które różnią się w zależności od posiadanego pupila. Oprócz codziennych obowiązków, które są niezbędne przy każdym czworonogu jak karmienie czy zabawa to opiekunowie psów nie mogą zapomnieć o codziennych spacerach. Spacer to jedna z czynności w psim życiu, która nie tylko pozwala na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych, ale także zapewnia ruch i stymulacje psychiczna. Spacer nie powinien ograniczać się do 5-minutowego obejścia bloku, załatwienia potrzeb i powrotu do domu. Wyjście z psem to przede wszystkim czas dla niego, gdzie może oddać się zabawie czy spożytkować nagromadzoną energię. Niekiedy jednak zdarza się, że pomimo usilnych chęci opiekun nie jest w stanie wyjść ze swoim podopiecznym na spacer. Wówczas pojawia się problem, ponieważ spaceru nie można ominąć.

Z biegiem czasu problem ten znalazł swoje rozwiązanie. Niegdyś często spotykaną formą dorabiania było wyprowadzanie psa sąsiada czy drobne pomoce przy czworonogu. Z biegiem lat dog walker, bo właśnie tak fachowo nazywa się wyprowadzacz psów to prawdziwy zawód, który polega na wyprowadzaniu psów na spacery. Właściciele, którzy z różnych powodów nie mogą zająć się pupilem, mogą nawiązać współpracę z profesjonalnymi wyprowadzaczami psów, a nawet osobami, które gwarantują szersze spektrum opieki, dzięki czemu potrzeby pupila są zaspokojone.

Czym tak naprawdę zajmuje się dog walker? Jakie są różnice między dog walkerem a petsitterem i czy każdy nadaje się na dog walkera?

Kim jest Dog Walker – wyprowadzacz psów?

Dog Walker to profesjonalny wyprowadzacz psów, czyli po prostu osoba, która zabiera na spacery psy. To niby nic trudnego, przecież to tylko spacer. W rzeczywistości jednak na dog walkerze spoczywa dużą odpowiedzialność. Odpowiada on podczas spaceru za nie swojego pupila, jak i całe otoczenie wokół, czyli także za czyny psa, którego ma pod opieką. Co więcej nie jest to zwykły rutynowy spacer. Spacer musi być idealnie dopasowany do potrzeb, możliwości pupila i oczekiwań właściciela psa.

To zadanie nie tylko wymaga podstawowej wiedzy o psach, sprawności fizycznej, dużej odpowiedzialności, ale także co ważne – dojrzałości psychicznej. To właśnie podczas spaceru dog walker odpowiada za cudzego psa a także za otoczenie podczas spaceru. W grę wchodzi zdrowie i życie pupili a także ich samopoczucie. Nalezy mieć także na uwadzę różnorodność psów. Każdy z nich jest inny i każdy ma swój charakter. Może by pies, który jest bardzo posłusznym przytulakiem, inny z kolei będzie buntownikiem negującym każde polecenie a jeszcze inny może być po przejściach, nie lubiący określonych zachowań czy psów. Dlatego tak ważna jest podstawowa wiedza o psach, ich zachowaniu i tym, jak się z nimi obchodzić. Nie wystarczą same chęci i odrobina wolnego czasu.

Kiedy zdecydować się na skorzystanie z oferty Dog Walkera?

Pomimo tego, że większość rodzin traktuje swoje czworonogi jak członków rodziny, zdarzają się sytuację, kiedy nie mamy czasu, aby poświęcić pupilowi tyle uwagi, ile potrzebuje w ciągu dnia. A przecież pies sam na spacer nie pójdzie, a musi. I tu z pomocą przychodzi dog walker. Zapotrzebowanie na tego typu usługi znacznie wzrosło podczas pandemii. Obowiązkowe kwarantanny uniemożliwiały wyjścia na obowiązkowe w ciągu dnia spacery z czworonogiem, Ponad 60% ankietowanych w okresie popandemicznym zadeklarowało korzystanie z usług wyprowadzacza psów w sytuacjach kryzysowych jak chociażby kwarantanna czy choroba.

Dog walker to osoba, która zapewni niezbędny ruch Twojemu pupilowi w ciągu dnia, jeśli Ty nie jesteś w stanie mu go poświęcić. Pomimo tego, że dla wielu opiekunów spacer stanowi jedną z ważniejszych części dnia, zdarzają się sytuację, kiedy napięty grafik czy nagła sytuacja to uniemożliwiają. Nie Warto jednak na niego się zdecydować, jeśli pupil jest nieufny, trudno mu nawiązywać kontakty lub jest po przejściach. Obca dla niego osoba może wywołać lęk i stres, który całkowicie jest niepotrzebny. Pogorszy to jego samopoczucie, zamiast przynieść zamierzone efekty. Jeśli podejrzewasz, że pupil może odczuwać dyskomfort spowodowany tą sytuacją lepiej znaleźć inne rozwiązanie kierując się przede wszystkim dobrem zwierzęcia

Dog Walker a Petsitter – podobieństwa i różnice

Petsitter to osoba, która zajmuje się opieką nad zwierzętami. Najczęściej skupia się na psach i kotach. Nie jest to jednak łatwa i prosta praca, ale z pewnością przyjemna i satysfakcjonująca. Petsitter zajmuje się zwierzakami podczas Twojej nieobecności albo w domu opiekuna, albo u siebie. To rozwiązanie, które z roku na rok poszerza swoje grono odbiorców. Nie każdy może zabrać ze sobą swojego pupila w podróż wakacyjną czy nagłą podróż służbową. Nie każdy ma także komu powierzyć swojego psiaka czy kota lub po prostu nie chce obarczać ich taką odpowiedzialnością. Podczas wyjazdów nie należy zostawiać zwierzęcia samego w domu, pozbawionego opiekuna i bliskości. Właśnie w takich sytuacjach petsitting jest najlepszym rozwiązaniem. Petsitter zobowiązany jest dbać o czworonoga, o jego zdrowie, samopoczucie i potrzeby. To zadanie wymaga pełnego zaangażowania i podejścia do czworonożnych przyjaciół. Dzięki takiemu opiekunowi pupil nie musi siedzieć sam i wymyślać różnych sposobów na spędzenie wolnego czasu.

Petsitter powinien cechować się określonymi cechami, które w kontaktach ze zwierzętami są pożądane. Petsitter powinien poprawnie odczytywać potrzeby psa czy kota. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ każdy z nich jest inny i każdy potrzebuje indywidualnego podejścia. Psy czy koty różnią się od siebie charakterem, potrzebami, ale i możliwościami, które petsitter musi uwzględnić w planie.

Działanie pod presją

Podczas opieki nad zwierzakami może wydarzyć się naprawdę wiele nieprzewidzianych sytuacji. Cechą każdego opiekuna czy właściciela powinno być racjonalne myślenie podczas sytuacji stresowych. Osoba, która powierza swojego ukochanego czworonoga w ręce obcej osoby musi mieć pewność, że odpowiednio się nim zajmie i będzie on bezpieczny. Zarówno sam zwierzak, jak i jego otoczenie. Petsitter powinien mieć wiedzę także o pierwszej pomocy zwierząt na wypadek kryzysowych sytuacji (wiedza obowiązkowa także dla każdego właściciela).

Dobre podejście

Dobre podejście to cecha kluczowa. Pies czy kot w towarzystwie nowej, nieznanej mu osoby może czuć niepokój i niepewność. Zadaniem petsittera jest odpowiednie podejście do zwierząt tak, aby poczuły się pewniej. Jeśli psiak czy kot nie zaufać osobie, która ma się nim zająć to, to prawdziwy przepis na katastrofę. Pupil powinien czuć się swobodnie i komfortowo. Ważne, aby stopniowo przełamywać lody i nie zmuszać do interakcji zbyt wcześnie. Każdy z czworonożnych towarzyszy, zresztą jak i wśród ludzi potrzebują różnego czasu, aby zaufać.

Dopasowanie planu 

Plan opieki powinien uwzględniać nie to, na co petsitter ma ochotę, ale to czego oczekuje opiekun i jakie potrzeby ma jego czworonogów. Zabawa i aktywności powinny być dobierane bezpośrednio do wieku psa czy kota, jego charakteru, sprawności fizycznej, ale także uwzględniać ewentualne choroby i kontuzje. Podczas opieki do petsittera także należy karmienie, więc pora karmienia do której zwierzak jest przyzwyczajony to ważny aspekt. Podanie leków, zaplanowana wizyta u weterynarza czy rytuały, które wraz ze swoim opiekunem wykonują – jak na przykład spacer zaraz po wstaniu czy drzemka po jedzeniu.
Czym różni się petsitter i dog Walker? Dog Walker to profesjonalny wyprowadzacz psów, którego najczęściej zadanie kończy się na wyprowadzaniu pupili na spacer. Ustala on plan spaceru poznając czworonoga, jego możliwości i indywidualne cechy a później wdraża je podczas spaceru. Petsitter to odpowiednik niani dla dzieci. To opiekun, który wyjdzie ze zwierzakiem, ale i zaopiekuje się nim podczas naszej nieobecności. Nakarmi, wyprzytula, poda niezbędne leki, pójdzie na spacer czy się pobawi.

Niezbędne kompetencje:

Zarówno dog Walker, jak i petsitter powinni cechować się wrażliwością na potrzeby zwierząt i być ich miłośnikiem. Oprócz tego niezwykle ważne są:

  • Znajomość podstawowych potrzeb zwierzęcia – kota, psa czy innych zwierząt, którymi ma się opiekować 
  • Podstawowa wiedza z zakresu wychowania 
  • Podstawowa wiedza na temat tresury (przydatne będą smaczki dla psa do tresury)
  • Umiejętność odczytywania mowy ciała psa, kota czy innych zwierząt, którymi ma się opiekować (chociaż tak oczywisty podpunkt to wiele osób ma z tym problem. Niejeden opiekun ma problemy, aby poprawnie odczytywać emocje i odczucia czworonoga z jego mowy ciała) 
  • Umiejętności pierwszej pomocy dla zwierząt 
  • Działania pod presją i w sytuacjach kryzysowych 
  • Umiejętności w dobieraniu planu do potrzeb zwierzęcia (charakteru, wieku, kondycji fizycznej czy psychicznej) 
  • Dobre i empatyczne podejście 

Oprócz tego taka osoba powinna być wiarygodna, dlatego przed powierzeniem zwierzaka warto sprawdzić kompetencje czy zadać szereg pytań, na które powinno dostać się jasne i klarowne odpowiedzi. Co ważne, nie jest to zachowanie nachalne – to przecież chodzi o zdrowie i życie Twojego czworonoga. 

Dlaczego warto zatrudnić petsittera?

Z roku na rok zwierzęta są traktowani jako członkowie naszych rodzin. To pełnoprawni członkowie rodziny, z którymi chętnie spędzamy czas. Jednak niekiedy zdarzają się sytuację wyjątkowe, kiedy nie jesteśmy w stanie zająć się naszym pupilem. Kiedy wypadnie nagła choroba lub wyjazd służbowy, niekiedy właściciel chociażby chciał, nie może zabrać i zaopiekować się swoim pupilem. Są hotele dla zwierząt, jednak dla wielu pupilowi taki wyjazd może być niezwykle stresujący. Rozłąka z opiekunem, nowe miejsce a dookoła masa nowych, nieznanych zapachów czy innych zwierząt. Petsitter może zająć się pupilem podczas Twojej nieobecności, poświęcając mu swój czas i uwagę. Pupil nie siedzi sam osamotniony i przygnębiony. Ważnym aspektem jest tu miejsce. Pupil przebywa na przestrzeni, którą zna i czuje się swobodnie. Petsitter może także zabrać zwierzaka do siebie, jeśli tylko klientowi bardziej odpowiada taka forma. Wówczas zwierzęcy opiekun opowie Ci o swoich warunkach mieszkaniowych, które niekiedy mogą okazać się kluczowe biorąc pod uwagę różne zwierzęta, ich wielkość wagę czy potrzeby. Dla właścicieli kotów bardzo ważny może okazać się zabezpieczony balkon i okna, a dla właściciela psa ras dużych okolica.

Obecność petsittera zmniejsza stres i likwiduje ten, który mógłby pojawić się podczas wizyty w hotelu dla zwierząt. Niestety przebywanie w takich miejscach, gdzie jednocześnie znajduje się cała masa innych pupili może zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby zakaźne. Obecność petsittera, który poświęca swój czas jednemu zwierzakowi znacznie obniża to ryzyko. Nie oznacza to jednak, że psy nie mogą zarazić się chorobami zakaźnymi podczas spaceru, jednak ryzyko jest mniejsze niż w przypadku dużych skupisk psów. Petsitter dba o to, aby każdy zwierzak czuł się komfortowo, a więc dopasowywany plan dnia do indywidualnych potrzeb.

Co oferuje Dog Walker?

Nie ma ściśle określonej listy zadań, które dotyczą tylko dog Walkera. Bardzo często jego kompetencje i zadania nie ograniczają się jedynie do wyjścia na spacer. Najczęściej zadania te zahaczają o typowe zadanie petsittera, czyli odpowiednika opiekunki. Dog walker może zaprowadzić psa do weterynarza, do salonu pielęgnacji zwierząt, daje jeść, bawi się czy wykonuje podstawowe komendy męcząc pupila umysłowo, co jest kluczowe dla jego dobrego samopoczucia.

Wyprowadzanie psów na spacer

Wyprowadzanie psów na spacer to kluczowe zadanie dog walkera. To właśnie to zalicza się do głównego zadania, jednak wbrew pozorom nie chodzi tu o szybkie runki wokół domu czy 10 minut wypad do parku. Przede wszystkim spacer musi być dopasowany do potrzeb czworonoga, jak i jego możliwości, ponieważ psy różnią się od siebie wielkością, kondycją, potrzebami, zdrowiem. Mogą posiadać niektóre jakieś choroby czy przeciwwskazania do wykonywania jakiejś czynności. Inne z kolei mogą borykać się z trudną przeszłością. Wówczas inaczej należy z nimi postępować i szczególną uwagę zwracać na otoczenie, czy nie pojawiają się bodźce związane z niemiłymi wspomnieniami, które mogłyby wywołać lęk, strach czy reakcję obronną. Ważne jest także to czy psiak może spotykać się z innymi psami, czy nie, a jeśli tak to czy z wszystkimi, czy wszystkie toleruje a może czuje się komfortowo tylko w kontakcie z suczkami. Czy pies może być swobodnie spuszczany, czy nie. To wbrew pozorom bardzo ważne informacje, które dog walker musi uwzględnić podczas planowania spaceru, jak i samego działania i zachowania podczas niego.

Pierwsze spotkanie powinno odbywać się zawsze w obecności opiekuna, któremu psiak ufa. Podczas takiej zapoznawczej wizyty pupil ma okazję poznać dog walkera lepiej, a obecność ukochanego opiekuna znacznie to ułatwia, sprawiając, że pies czuje się lepiej i bezpieczniej. Nagły spacer bez opiekuna w obecności obcego mógłby zostać źle odebrany przez czworonoga.

Tresura/nauka psa

Co jeden z trudniejszych aspektów, które dog walker czy petsitter może wykonywać – o ile sam opiekun czworonoga wyrazi na to zgodę lub sam o to poprosi. Jeśli takiej zgody nie dostał lub nie został poproszony lub poinstruowany w jaki sposób ćwiczyć ze zwierzęciem nie powinien tego robić. Każdy opiekun może szkolić swojego psa w różny sposób co na przykład opiera się na różnej gestykulacji czy komendach. Przykładowo pies nauczony jest “siad” na wskazanie palcem lub powiedzenie słowa “pomidor”, a petsitter czy dog walker zacznie uczyć go na “siad”, to nie tylko sprawi, że pies będzie czuł się bardzo zakłopotany i niekomfortowo, bo wszystko co dotychczas uważał za siadanie staje się zupełnie czym innym, to może także zepsuć opiekunowi dotychczasową pracę z pupilem. Psy wystawowe bardzo często uczone są w nieco inny sposób czy za pomocą innych komend tak, aby zminimalizować ryzyko nieczystej gry konkurencji. Pies, który usiądzie na ringu podczas oceny może wypaść źle w oczach sędziego a nieuczciwych konkurencji nie brakuje.

Inaczej sprawa ma się, jeśli opiekun sam wyrazi na to zgodę lub o to poprosi. Trening to nie tylko stymulacja umysłowa, która jest niezbędna do zachowania balansu, ale to także doskonały sposób na psychiczne zmęczenie psa. Czworonogi to inteligentne zwierzęta,które wręcz uwielbiają czas, kiedy mogą ćwiczyć komendy, główkować i wykonywać różne czynności. Sprawia im to niezwykle dużo przyjemności i radości zwłaszcza, jeśli widzą, że opiekunów to cieszy a dobrze wykonana czynność lub sama próba sa nagrodzone pochwałą lub aromatycznym smaczkiem.

Jeśli zależy Ci na tym, aby podczas spaceru czy opieki podczas Twojej nieobecności pupil miał zapewnioną dodatkową stymulację i trening poszukaj dog walkerów czy petsitterów, którzy mają doświadczenie w nauce zwierząt. To duży atut, ponieważ nauka pupila nie należy do zadań najprostszych.

Warto, aby opiekun przekazał krótkie informacje dotyczące tego co już zwierzak umie, a co wymaga podszlifowania. Na komendy już nauczone można poświęcić wówczas mniej czasu jedynie je powtarzając skupiając się przy tym na komendach nowych. Dog Walker czy petsitter powinien trzymać się wytycznych opiekunów co do sposobu uczenia, komend słownych czy gestów tak, aby w nauce być konsekwentnym. Co nie tylko ułatwi pracę, ale także nie sprawi u pupila zakłopotania.

Opieka nad psem pod nieobecność właściciela

Jak sama nazwa wskazuje dog Walker najczęściej zajmuje się jedyniem wyprowadzaniem psów. Najczęściej, ponieważ często jego kompetencje wychodzą poza to i w razie konieczności poszerza swój zakres obowiązków, oczywiście po uzgodnieniu z opiekunami psiaka czy na ich polecenie. Taką dodatkową formą może być opieka zwierzaka pod nieobecność właścicieli. W niektórych przypadkach, właściciel chociażby bardzo chciał nie jest w stanie zająć się swoim ukochanym czworonogiem. Wówczas osoba, która już miała do czynienia z naszym pupilem podczas wyprowadzania go na spacer za dodatkową opłatą najpewniej nie odmówi. Można także poszukać na stronach profesjonalnych dog walkerów tych, którzy oprócz spacerów oferują także opiekę nad pupilem. Osoby zajmujące się petsittingiem lub Dog Walkingiem wystawiając ogłoszenie najczęściej jasno opisują co wchodzi w zakres ich usług, czym się zajmowali w przeszłości oraz co ważne – jakimi zwierzętami mogą się opiekować.

Dog walker może za Twoim przyzwoleniem zaprowadzić psa do groomera czy do weterynarza w skrajnych przypadkach.

Kto może zostać Dog Walkerem?

Aby zostać dog walker to trzeba spełniać kilka kryteriów, które pozwolą na zdobycie zaufania klientów i co ważne, ich czworonożnych przyjaciół. 

Miłość do czworonogów

Dog walker to osoba, która przede wszystkim kocha zwierzęta. Nie jest to praca dla osób, które za zwierzętami nie przepadają, ponieważ to właśnie o pasję i zainteresowanie, chęci chodzi z tej pracy. Zamiłowanie do psów znacznie także ułatwia pracę, łatwiej się nimi opiekuję. Należy pamiętać, że zwierzęta odczuwają nasze nastawienie do nich i emocje a z osobą, która jest przyjaźnie nastawiona chętniej będą współpracować co jest kluczowe podczas spaceru.

Odpowiedzialność

Opiekując się i przejmując czworonoga nawet na 30 minut w ciągu dnia, dog walker odpowiedzialny nie tylko za jego zdrowie i życie, ale także za jego zachowanie względem otoczenia. Nieprzewidziane reakcje mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.

Podstawowa wiedza o psach

Trudno zajmować się psami, jeśli nie ma się o nich najmniejszego pojęcia. Podstawowa wiedza o psach, ich zachowaniu i konkretnych rasach to cecha, którą musi posiadać dog walkera. Osoba zajmująca się psem czy kotem, ale i innymi zwierzętami powinna mieć wiedzę na temat sygnałów przez nich wysyłanych, za pomocą, których komunikują się ze światem, sygnałów, które mogą świadczyć o złym samopoczuciu. Ważna jest także i obowiązkowa wiedza na temat pierwszej pomocy zwierząt. Niestety tak jak w przypadku ludzi, nigdy nie ma się pewności, kiedy może taka wiedza zostać wykorzystana. Osoba zajmująca się pupile, czy to sam właściciel czy osoba doraźna do opieki powinna taką wiedzę posiadać o poszczególnym gatunku. Dog walker czy petsitter musi znać także podstawy wychowania, potrzeby psie i kocie, które znacznie różnią się od siebie czy znać podstawy komunikacji ze zwierzętami.

Doświadczenie 

Dog walker nie może być osobą, która po raz pierwszy ma do czynienia z psem. To duża odpowiedzialność. Pies to żywa istota, dlatego jeśli ktoś wcześniej nie zajmował się pupilem to nie praca dla niego. Doświadczeniem może być także wolontariat w schronisku i inne formy pomocy.

Dobra kondycja fizyczna

Wyprowadzacz Psów musi cechować się dobrym zdrowiem, kondycją. Chętnie przebywa na polu, ponieważ właśnie na tym jego praca polega. Dobra kondycja jest niezbędna – spacery są męczące a psy mają różne wymagania – niektóre psiaki potrzebują solidnej dawki wybiegania, aby zaspokoić swoje potrzeby.

Umiejętności interpersonalne 

Oprócz podejścia do zwierząt niezwykle ważne jest podejście do kluczowego klienta – właściciela. Wobec klientów należy być rzetelnym, wywiązywać się z obowiązków, stawiać się o odpowiednich godzinach, dbać o psa i wykonywać to, o co nasz klient prosi – oczywiście w granicach rozsądku, ale przede wszystkim to opiekun zna swojego psiaka. Zadowoleni klienci to najlepsza reklama. Dodatkowym autem jest posiadanie własnego środka transportu, który w razie czego pomoże szybko przetransportować się z punktu a do punktu b. Niektóre psy, aby zaspokoić swoje potrzeby potrzebują spacerów poza miastem lub w mniej znanych miejscach zieleni, gdzie okolica nie będzie otoczona blokami i betonem. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy nadaje się na dog walkera, czyli wyprowadzacza psów. To naprawdę odpowiedzialne zadanie. Nie tylko bierzesz na siebie odpowiedzialność za cudzego psa, ale i zachowanie czworonoga, które podobnie jak i ludzie mogą mieć różne usposobienie.

Cennik Dog Walkera – wyprowadzacza psów

Stawka za konkretną usługę lub godzinę różnią się w zależności od miasta a niekiedy nawet i części. Stawski mogą nieco różnić się od siebie w zależności od masy ciała psa. Średnia cena za godzinę spaceru wynosi około 30-50 złoty. Pojedynczy spacer to podstawowa usługa, jedna z tańszych. Niektórzy umawiają kilka psów na tą samą godzinę, co pozwala ich synchronizować spacer z kilkoma na raz – o ile ich opiekunowie wyrażą na to zgodę.

Zakres obowiązków, jak i dokładny koszt ustalany jest indywidualnie po uzgodnieniu dokładnych szczegółów. To, ile dog walker czy petsitter zarobi uzależnione jest od wielu czynników. Od ilości klientów, dobrych opinii, referencji, doświadczenia. Liczą się także umiejętności.

Jak zostać dog Walkerem?

Dog Walker to znany już zawód, nawet jeśli znany nie pod tą nazwą. Wracając myślami do dzieciństwa możemy przypomnieć sobie wyprowadzanie psów sąsiadów czy sceny z filmów, gdzie młodzież dorabiała wyprowadzając czworonogi. W ostatnim czasie popularność tego zawodu znacznie wzrosła. Nie jest to jeszcze zawód tak popularny jak w USA, czy innych krajach europejskich, ale i w Polsce zaczyna. Coraz więcej osób w dobie pandemii zaczęło korzystać z tej opcji, która do dzisiaj cieszy się dużym zainteresowaniem. W internecie można znaleźć dużo portali, które oferują ogłoszenia dog Walkerów w Twojej okolicy, dzięki czemu nie trzeba poświęcać dużo czasu na szukanie. Na takim ogłoszeniu często widnieje zdjęcie i krótki opis danej osoby, jej zainteresowanie, dlaczego właśnie taka praca, jakie ma doświadczenie ze zwierzętami, jakimi zwierzętami się zajmuje, jakie usługi oferuje i w jakiej cenie. Przez wiele tych portali możesz zobaczyć także grafik i zarezerwować dogodny dla Ciebie czas w szybki i łatwy sposób.

Kurs petsittera i dog walkera

Podstawową umiejętnością, którą należy mieć w tych zawodach jest przede wszystkim wiedza o psach, kotach czy innych zwierzętach, którymi się opiekują. I nie wystarczy tu mieć kontakt ze zwierzętami od czasu do czasu, aby dobrze czytać ich sygnały, reagować w należyty sposób czy rozumieć emocje. Osoba, która chce zostać dog walkerem lub petsitterem może odbyć kursy, które potwierdzą ich kwalifikację. Oprócz teorii, takie zajęcia w dużej mierze powinny odbywać się także w praktyce. Podczas części teoretycznej nauczyć się można postępowania z czworonogiem, ale także i zapisów prawnych na przykład o trzymaniu psa i kontroli. Oprócz tego podczas kursu pojawiają się elementy z odczytywania psiej i kociej mowy działa czy ich emocji. Kursy zazwyczaj nie ograniczają się jedynie do potrzeb najpopularniejszych zwierząt – psa i kota, ale także do chętnie wybieranych jako zwierzątka domowe gryzonii.  W ofercie szkoleń zalicza się wiedza na przykład z zakresu:
opieki nad kotami 

  • opieki nad psami 
  • opieki nad gryzoniami lub innymi zwierzętami domowymi 
  • pierwszej pomocy zwierząt
  • odczytania mowy ciala 
  • zasad postępowania 
  • organizacji pracy 
  • kwestii prawnych i formalnych 
  • prowadzenia hotelu dla zwierząt
  • kontaktu z klientem i wiele innych

Gdzie szukać petsittera i dog walkera?

Zanim zdecydujesz się na pomoc przy wyprowadzaniu lub opiece nad zwierzakiem warto popytać znajomych, ponieważ mogą oni już mieć kogoś sprawdzonego lub poszukać w internecie stron zrzeszających petsitterów. Najpopularniejszym w Polsce portalem, który dokładnie sprawdza osoby, które dodają ogłoszenia jest petsitter.pl czy pehomer. Nie jest to jedyny portal, gdzie można znaleźć profesjonalne osoby, posiadające wymagane cechy. Warto poświęcić nieco czasu na dokładne poszukiwania, dzięki czemu zwiększa się szansa znalezienia tego odpowiedniego kandydata. Podczas wyboru nalezy kierować się naszymi wymaganiami, ale także tym jakiego zwierzaka posiadamy. Nie każdy bowiem będzie opiekować się 50 kilogramowym pupilem, a inny z kolei nie weźmie odpowiedzialności za schorowane czy starsze psy. Dobra komunikacja pomiędzy pracownikiem a petsitterem czy dog walkerem to podstawa współpracy. Podczas opieki “psia opiekunka” powinna być w kontakcie z właścicielem i zdawać relacje co się dzieje z jego ukochanym czworonogiem.

Niektóre spacery mogą odbywać się w grupie innych psów. Jeśli taka forma opiekunowi nie odpowiada lub wie, że psiak mógłby mieć problemy, aby porozumieć się z wszystkimi psami zawsze poinformuj dog walkera i petsittera o tym, aby nie doszło do sytuacji nieprzyjemnych i całkowicie niepotrzebnych, które mogą skończyć się przy użyciu zębów. 

Petsitter i dog walker, kiedy to nie jest dobra opcja?

Zawód petsittera czy dog walkera staje się coraz bardziej popularny. Opiekunowie coraz częściej traktują swoich czworonożnych przyjaciół jako członków rodziny. Świadomość potrzeb i samopoczucia zwierząt wzrasta przez co dla wielu osób pozostawienie psa czy kota na wiele długich godzin samotności jest niedopuszczalne. W takich wypadkach sięgają po pomoc dog Walkera czy petsittera w zależności od tego na czym im zależy. Takie osoby dbają o zaspokojenie podstawowych potrzeb czworonoga, zdobywając ich zaufanie i dbają o samopoczucie.

Osoby, które cechuje dobre podejście do zwierząt w wielu przypadkach tworzą prawdziwe więzi oparte na wzajemnym zaufaniu co powinno być dla klientów najważniejsze. Nie zawsze jednak taka opcja będzie dobra. To właściciele najlepiej znają swoje zwierzęta. Niektóre z nich źle znoszą obecność kogoś nieznajomego, inne mogą odczuwać z tego powodu niepokój i stres. Inne cenią sobie czas, który mogą spędzić w spokoju podczas naszej nieobecności i grzecznie wyczekują powrotu. Wówczas w takich sytuacjach próba zorganizowania dodatkowego towarzystwa i zajęć może przynieść zgoła odmienny skutek. Zanim zdecydujemy się na pomoc takiej osoby należy zastanowić się czy pupil jest na to przygotowany – może trudno nawiązuje kontakty, jest nieufny, terytorialny. Wówczas obecność takiej osoby może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Praca w każdych warunkach

Osoby,które marzą o tym, aby zawodowo zajmować się opieką nad zwierzętami lub wyprowadzaniem na spacery muszą mieć na uwadze też wyzwania, które czekają każdego dnia pracy. Praca petsittera czy dog walkera to praca fizyczna, która wymaga chodzenia, różnego typu aktywności w zależności od potrzeb czworonoga czy przemieszczania się między zleceniami. Opieka czy spacery odbywają się niezależnie od pogody. Przecież psiak musi załatwić swoje potrzeby niezależnie od tego czy pada czy nie. Oczywiście w granicach rozsądku, ponieważ upał jest bardzo niebezpieczny i wówczas spacery mogą odbywać się wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest znośna. Liczy się przede wszystkim zdrowie pupili. Nie Każdy psiak będzie chętny na spacer w deszczu, ale i znajdą się te, którym wichura, deszcz, mróz czy śnieżyca nie przeszkadzają. Z pupilami, które za niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nie przepadają należy się krótki spacer, gdzie będzie miał okazję załatwić wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne a następnie resztę czasu należy spędzić na różnych zabawach czy treningu w ciepłym mieszkaniu.

Wizyty zapoznawcze

Wizyta zapoznawcza to podstawa. To bardzo ważny element, który powinien rozpocząć współpracę. W tym czasie właściciel ma okazję poznać opiekuna, porozmawiać z nim w cztery oczy, zobaczyć podejście do czworonoga a także poobserwować, jak pupil reaguje. Dla opiekuna to ważny czas do zebrania niezbędnych i podstawowych informacji na temat psa czy kota. Na takich spotkaniu powinny być omówione wszystkie warunki pracy oraz podpisana umowa. W umowie powinny znaleźć się dane opiekuna, właściciela, zakres obowiązków i opieki, to nad jakim pupilem będzie sprawowana opiekuna, termin opieki, wynagrodzenie, termin i forma płatności a także informacje dodatkowe jak na przykład stan zdrowia czworonoga czy w przypadku petsitterów zapisy także o mieszkaniu, przekazaniu kluczy. Umowa powinna być dokładnie przeczytana, a podpunkty omówione w razie konieczności tak, aby żadna ze stron nie miała żadnych niedomówień. Pozwoli uniknąć to ewentualnych nieporozumień. Umowa powinna być w dwóch egzemplarzach, podpisana przez dwie strony.

Dog walker – kim jest wyprowadzacz psów – podsumowanie

Dog walker jak sama nazwa wskazuje jest wyprowadzaczem psów. Ostatnie zmiany cywilizacyjne na zawsze zmieniły nie tylko postrzeganie świata, ale także podejście do wielu istotnych, wcześniej mniej zauważalnych aspektów życia. Dog walker to zawód znany już od dawna. W Polsce jednak zaczyna być coraz bardziej popularny, ponieważ wcześniej niewiele się o nim mówiło. Osoby decydujące się na pomoc dog walkera czy petsittera kierują się dobrem zwierząt, gdy same nie są w stanie się nim zająć, nie mogą poświęcić wystarczająco dużo uwagi, aby zaspokoić czworonożne potrzeby. Takie sytuacje mogą zdarzyć się każdemu opiekunowi pupili – nagły, nieprzewidziany wyjazd, choroba, kontuzja, kwarantanna. Wówczas z pomocą przychodzą Ci, którzy czworonogami się zajmą, co sprawi, że nawet w krytycznych momentach pupil będzie miał zaspokojone swoje potrzeby.

Porady dla właściciela

Wybierając konkretną ofertę należy zapoznać się dokładnie z profilem opiekuna. Pozwoli to sprawdzić, czy spełnia on wymagania właścicieli czy doświadczenie i wiedza będzie wystarczająca w przypadku naszego pupila. Należy upewnić się także co do obsługiwanych wielkości psa. Dokładny i właściwy wybór petsittera czy dog walkera to podstawa bezpieczeństwa czworonoga, ale i “psiej niani”.

  • Sprawdź z kim współpracujesz – przed podjęciem współpracy poszukaj osobę, godną zaufania i powierzenia Twojego czworonoga.
  • Nie kieruj się tylko ceną – osoby doświadczone, posiadające dużą wiedzę na temat zwierząt, ich wychowania, szkolenia czy o nich samych będą mogły mieć nieco wyższą cenę. Za ceną powinna iść także jakość i wiedza.
  • Nie ukrywaj informacji o zdrowiu czworonoga – jeśli wiesz, że Twój zwierzak boryka się z jakimiś schorzeniami lub coś mu dolega, nie zapomnij poinformować o tym opiekuna. Pomocne to będzie podczas układania planu spaceru czy opieki, ale także sprawi, że opiekun będzie szczególną uwagę zwracał na stan zdrowia pupila.
  • Alergie – podobnie jak w przypadku stanu zdrowia czworonoga nie zapomnij powiedzieć o ewentualnych alergiach. Najlepiej jednak, jeśli samodzielnie przygotujesz smaczki, które chętnie pupil je a są w pełni bezpieczne i sprawdzone.
  • Zadawaj pytania o nurtujące Cię aspekty.
  • Zadbaj o spacerową wyprawkę – poinformuj petsittera czy dog walkera o charakterze Twojego pupila i ewentualnych przejściach – czy dobrze dogaduje się z innymi psami, czy może wchodzić z nimi w interakcje a może źle reaguje na rowery, biegaczy czy krzyczące dzieci. To wszystko ma znaczenie, ponieważ opiekun zwierzaka będzie wiedział jakich sytuacji unikać i do jakich nie dopuszczać, aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo psa.
  • Podpisz umowę – to zabezpieczenie. Chodzi przecież o zdrowie i życie czworonoga a niekiedy także o mieszkanie podczas opieki domowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj