Bycie opiekunem psa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. W końcu zajmujesz się żywą istotą, której musisz zapewnić właściwe warunki do rozwoju i funkcjonowania, jeśli chcesz, aby była zdrowa i szczęśliwa. Jednym ze zdecydowanie przyjemniejszych obowiązków jest szkolenia psa i nauka rozmaitych sztuczek. Nie wiesz, jak rozpocząć przygodę ze szkoleniem i sprawić, że Twój podopieczny bez trudu nabędzie nowe umiejętności? Oto garść najistotniejszych informacji.

Psie sztuczki – czy warto ćwiczyć je z psem?

Tak, jak najbardziej warto! Wiele osób uważa, że nauka psich sztuczek jest zbędna, bo pies powinien znać podstawowe komendy, jak siadanie czy warowanie, aby łatwiej było nim kierować. Z kolei sztuczki to nic praktycznego – nic, co mogłoby odgrywać jakąkolwiek rolę we wspólnym życiu. Oczywiście to nieprawda. Rozmaite psie umiejętności, określane zazwyczaj właśnie mianem sztuczek, jak np. „łapa” czy „zdechł pies”, możesz z powodzeniem wykorzystać w wielu różnych sytuacjach. Na pewno wiesz, że musisz regularnie przeglądać swojego pupila pod kątem ewentualnych urazów czy pasożytów zewnętrznych. Łatwiej nauczyć psa podawania łapy czy przewracania się na bok (i trwania w danej pozycji do czasu zwolnienia z komendy) niż walczyć i szarpać się z nim za każdym razem, gdy chcesz uważnie przyjrzeć się stanowi jego skóry, sierści, łap etc.

Co równie istotne, sztuczki już z nazwy brzmią nieco łagodniej i mniej zobowiązująco niż komendy. To sprawia, że większość opiekunów podchodzi do ich nauki z większym dystansem i spokojem. Gdy zaś nie ma presji i stresu, nauka jest o wiele przyjemniejsza dla każdej ze stron, a co za tym idzie – najczęściej jest bardzo efektywna! Poza tym pamiętaj, że spędzając czas z psem – zwłaszcza w tak przyjemny sposób – budujesz z nim silną więź. Jeśli pies będzie Ci ufał i będzie czuł się przy Tobie bezpiecznie, nie potrzebujesz żadnych komend, aby zechciał za Tobą podążać!

Nauka sztuczek – podstawowe zasady

Jeśli chcesz, aby Twój pupil rzeczywiście szybko i skutecznie przyswajał nową wiedzę, zapamiętaj kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim, zanim rozpoczniesz naukę, dobrze przemyśl, co chcesz osiągnąć i jak zamierzasz to zrobić. Psy to bardzo inteligentne stworzenia, ale na nic cała ich inteligencja, jeżeli co chwilę będziesz zmieniać zdanie, a Twoje wskazówki będą nieczytelne. Wybierz odpowiedni czas i miejsce. Nie budź psa, nie zmuszaj go do nauki zaraz po jedzeniu czy wówczas, gdy ewidentnie ma ochotę na zupełnie inne aktywności. Zadbaj o to, aby otoczenie nie rozpraszało czworonoga. Nowych zachowań ucz w domu, w spokojnej, bezpiecznej dla psa przestrzeni.

Nigdy nie karć psa za to, że nie wykonał poprawnie polecenia! Jeśli tego nie potrafi, zastanów się, w czym tkwi problem, i spróbuj coś zmienić. Zawsze nagradzaj za prawidłowe zachowanie. To wzmocni psią motywację i sprawi, że do kolejnego szkolenia pupil podejdzie jeszcze chętniej. Ćwicz krótko, aby pies się nie znudził i nie zaczął wykonywać poleceń niedbale. Zadbaj o prawidłowe żywienie psa. Jeśli w trakcie nauki serwujesz mu smakołyki, pamiętaj o tym, że nie powinny one przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania na energię. Zawsze też wybieraj najwyższej jakości produkty, jak np. przysmaki dla psów SPECIFIC™. Jeśli ćwiczycie dużo, bo pies to naprawdę lubi, możesz podać część dziennej porcji karmy z ręki, w ramach nagrody za pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj