Koty są domowymi pupilami i członkami rodziny. Dlatego też opiekunowie powinni zapewnić im odpowiednie żywienie. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma dobór karmy do ich potrzeb. Co do zasady to koty się mięsożerne i ich dieta podobnie jak dieta psów powinna być oparta, głównie na białku pochodzenia zwierzęcego. Jednocześnie czasami konieczne jest wprowadzenie właściwej karmy. Wszak inaczej powinien odżywiać się kot młody, a inaczej młody, ale kastrat. Jak więc odpowiednio zbilansować dietę kota ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi?

Dieta kota kastrata czy kotki po sterylizacji

Koty po kastracji czy sterylizacji wymagają nie tylko odpowiednio zbilansowanej diety, ale też niskokalorycznej. Otóż takie zwierzęta na skutek zmian hormonalnych w organizmie mają tendencję do tycia. Tutaj musicie wiedzieć, że nadwaga czy otyłość jest dla kotów także niebezpieczna i zwiększa ryzyko wielu chorób. Zaleca się kastrowanie czy sterylizowanie zwierząt nie tylko dlatego, że po osiągnięciu dojrzałości płciowej mają tendencję do znaczenia terenu, ale przede wszystkim powinno się to robić jako element walki z bezdomnością. Jeżeli więc Wasz pupil przeszedł już taki zabieg, to czas wybrać odpowiednie karmy dla kotów. Muszą być one lekkostrawne, ale i niskokaloryczne, a także wysokomięsne. Nie można też zapominać, by dobierać ilość spożywanych kalorii przez kota do jego stylu życia. Jeżeli Wasz zwierzak jest bardzo energiczny i wszędzie go pełno bądź też jest kotem wychodzącym, to wymaga większej dawki spożywanych kalorii niż kot prowadzący kanapowy styl życia. Oczywiście poza tym, jaką karmę wybierzecie musicie jeszcze pamiętać, że jeżeli zwierzak lubi smakołyki, to także może być konieczna zmiana na produkty niskokaloryczne bądź też zmniejszenie podawanej ilości. Pamiętajcie, że koty często są kastrowane czy sterylizowane przed ukończeniem pierwszego roku życia, a większość weterynarzy zaleca, by do ukończenia pierwszego roku zwierzęta jadały karmę dla kociąt. W tym przypadku musicie się zastanowić, czy Wasz zwierzak przypadkiem po niej sporo nie przytył, bo karma dla kociąt jest wysokokaloryczna. Dobrym wyborem są choćby Biomill Light czy np. Royal Canin Indoor.

Dieta kota z chorobami nerek

Wiele kotów ma tendencję do chorób nerek. Czasami choroba postępuje bardzo szybko i niestety jeżeli właściciel nie zauważy małych symptomów odpowiednio szybko, to może się okazać, że leczenie nie będzie skuteczne. Dlatego jeżeli Wasz zwierzak zaczął nagle dużo pić czy też podsikiwać, bądź zmienił mu się temperament, to lepiej wybrać się do lekarza. W przypadku chorób nerek bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej karmy dla kotów. W przypadku zwierząt zdrowych należy wprowadzić taką karmę, która jest wysokobiałkowa, jednak u kotów chorych na nerki jest wręcz odwrotnie. Zatem białka w karmie nie musi być bardzo dużo, ale musi być pochodzenia zwierzęcego, gdyż roślinne obciąża nerki. Warto też wybierać karmy z obniżoną ilością fosforu, natomiast zawartość witamin z grupy B powinna być wysoka podobnie jak witaminy C, gdyż te witaminy wpływają pozytywnie na ciśnienie, ale też mają właściwości przeciwzapalne.

Dieta u kotów chorych na cukrzycę

Koty mogą chorować także na cukrzycę i w tym przypadku odpowiednio dobrana dieta ma duże znaczenie dla przebiegu choroby, ale i objawów, które występują. Wielu właścicieli zastanawia się, czy lepiej gotować zwierzęciu, czy wybierać gotowe karmy dla kotów. Odpowiedź wcale nie jest taka łatwa, bo gotowane jedzenie może być dla kotów dobre, ale trzeba je właściwie zbilansować, dlatego gdy nie macie dużej wiedzy, to lepiej kupować gotowe karmy. Tutaj możemy polecić Wam sklep zoologiczny TwójPieszczoch.pl. Dieta cukrzycowa wymaga podawania karm z obniżoną zawartością węglowodanów, za to z większa ilością białka. Dodatkowo z menu trzeba wykluczyć produkty, w których znajdują się cukry proste. Trzeba także podawać włókna, gdyż zmniejszają one ryzyko gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi.

Karma mokra czy sucha – oto jest pytanie?

Dieta kota powinna być dostosowana do jego stanu zdrowia, ale i wieku. U seniorów zaleca się podawanie karmy niskokalorycznej, natomiast u kociąt wręcz przeciwnie. Ale opiekunowie stają jeszcze przed dylematem, czy podawać tylko karmę suchą, czy może mokrą. Naszym zdaniem kot powinien mieć dostęp do suchej karmy, ale jego głównym posiłkiem powinien być taki składający się z karmy mokrej.

Odpowiednio zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenia dla zachowania zdrowia Waszego pupila. Ale pozytywnie wpływa też na stan sierści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj