Zawód psiego fryzjera jeszcze kilkanaście lat temu wydawał się raczej niezrozumiałym fenomenem, lecz dziś coraz więcej właścicieli decyduje się na usługi profesjonalistów, kiedy sierść ich pupila wydaje się zbyt długa. Ale czy psy faktycznie wymagają strzyżenia? Nie ulega wątpliwości, że zwierzęta w naturze nigdy nie cierpią na nadmiar futra, dlatego celowe obcinanie go może wydawać się zbędne. Z drugiej strony należy pamiętać, że psy nie żyją „w naturze” już od bardzo dawna, dlatego, jako nasi kompani, są one przystosowane do ludzkiej ingerencji.

Kiedy zdecydować się na strzyżenie psa?

Nasuwa się zatem pytanie – strzyc czy nie strzyc? Jak można się domyślić, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest to dość złożona kwestia, którą każdy właściciel psa powinien rozpatrzyć indywidualnie.

Można natomiast posłużyć się kilkoma uniwersalnymi wyznacznikami, takimi jak:

  • Rasa psa – zapewne każdy zdaje sobie sprawę, jak różnorodne są psie rasy. Od małych po duże, od długowłosych aż po praktycznie łyse – psy występują we wszystkich kształtach i rozmiarach, co wiąże się z koniecznością indywidualnego podejścia do ich kosmetyki. Niektóre rasy wymagają regularnego czesania i strzyżenia, inne wręcz przeciwnie!
  • Klimat – psy występują niemal na całym globie, lecz nie zawsze dobrze radzą sobie z klimatem, w którym się odnalazły. Psy zaprzęgowe, które pochodzą z zimnych, północnych obszarów, zazwyczaj bardzo źle znoszą wyższe temperatury, dlatego wymagają skrócenia sierści, aby się nie przegrzewać.
  • Tryb życia – podobnie jak w przypadku ludzi, tryb życia psa ma ogromny wpływ na jego faktyczne potrzeby. Psy aktywne mogą szybciej się przegrzewać, dlatego w przypadku ras z grubą warstwą sierści, zaleca się jej regularną kontrolę.
  • Wystawy – strzyżenie sierści a wystawy to skomplikowana sprawa. Wśród wielu ras psów wystawowych, długa sierść jest wpisana w ich charakterystykę, dlatego po spotkaniu fryzjera mogą one być niedopuszczone do wystaw na co najmniej kilka lat, zanim ta w pełni odrośnie. Warto zaczerpnąć informacji w Związku Kynologicznym, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości.

Jakie są zalety strzyżenia psa?

Ludzie nie strzygliby swoich zwierzaków, gdyby nie przynosiło to pewnych korzyści. Prawdopodobnie najbardziej zauważalną zaletą skracania sierści jest możliwość wystylizowania swojego pupila. Na rynku operuje wiele salonów psiej urody, które za pewną opłatą zajmą się stylizacją psiego futerka, oferując zaskakująco szeroki zakres usług – od zwykłego strzyżenia, aż po tworzenie bardzo ciekawych „psich fryzur”.

Rzecz jasna, psią sierść można skrócić także w warunkach domowych. Jeśli mamy na celu poprawę komfortu zwierzęcia w upalne dni lub po prostu chcemy zlikwidować problem sierści na meblach i dywanie, zwykłe nożyczki (a w niektórych przypadkach także maszynka do golenia), mogą okazać się wystarczające. Jest to także po części kwestia higieny – długa sierść łatwo się brudzi i kołtuni, a bez regularnego czesania może szybko wymknąć się spod kontroli.

Kiedy nie powinno się obcinać sierści psa?

Niestety, istnieją pewne przeciwwskazania do ścinania psiej sierści. Po pierwsze, nie każda rasa jest do tego przystosowana. Niektóre psy posiadają warstwę krótkiego futra zimowego, które, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie ochraniać je przed niskimi temperaturami. Problem polega na tym, że sierść ta w wielu przypadkach odrasta bardzo powoli, dlatego, nawet jeśli zetniemy ją wiosną, pies może zmarznąć w następną zimę.

Poza tym nawet, jeśli obcinamy psu sierść na lato, nie zawsze okaże się to optymalnym rozwiązaniem. Należy mieć na uwadze, że w przypadku czworonogów, sierść jest znacznie bardziej wielofunkcyjna – chroni ona nie tylko przed mrozem, ale także nadmiernym ciepłem, a także promieniowaniem słonecznym. Odsłonięta psia skóra może szybko ulec podrażnieniom w wyniku bezpośredniego kontaktu z nadmiernym światłem UV, dlatego, jeśli nie chcemy narażać swojego zwierzaka na uszczerbek na zdrowiu, nigdy nie powinno się całkowicie obcinać jego sierści, jeśli nie jest to zalecone przez specjalistę!

Opracowanie:

Barbara Białczyk – strzyżenie psów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here