Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i rzecz jasna członek rodziny – tak też powinien być tratowany. Jednocześnie nie można traktować jednych ras jako psy domowe, podczas gdy uznaje się, że są takie rasy, które wręcz potrzebują surowego wychowania. Wiele mitów i to krzywdzących mitów narosło o owczarkach środkowoazjatyckich. I niestety te mity są dla nich bardzo krzywdzące.

Owczarek środkowoazjatycki to wierny przyjaciel – rys historyczny

Zacznijmy od krótkiego rysu historycznego. Otóż jest to rasa zaliczana do grupy molosów w typie górskim. Te psy zostały wyhodowane w Azji Środkowej, na terenie dzisiejszej Rosji. Ich pierwotnym przeznaczeniem była ochrona zwierząt hodowlanych przed wilkami oraz stróżowanie. Zresztą tego jeszcze kilkadziesiąt lat temu oczekiwano od psów. Nadal w krajach takich jak Kirgistan psiaki te stróżują i chronią owce przez drapieżnikami. Właśnie z tego powodu tnie się im uszy oraz ogony, aby podczas walki nie były narażone na ich uszkodzenia, bo wiadomo, że te części ciała są bardzo unerwione.

Z etycznego punktu widzenia takie postępowanie, czyli kopiowanie jest okrutne. Jednak czabani uważają, że jest ono konieczne. W Tadżykistanie czy właśnie w Kirgistanie psy nadal traktowane są jak rzecz i nie przywiązuje się wagi do tego, by zapewnić im dobre warunki. Dochodzi do bardzo okrutnych sytuacji, że czabani zabijają szczeniaki, które podczas wzięcia za futro na plecach nie zaczynają się bronić, uważając, że takie psy nie mogą być dobrymi stróżami.

Kopiowanie uszów i ogona – dlaczego jest to okrutne?

W Polsce występuje zakaz kopiowania ogonów oraz uszu u zwierząt. Ale nadal można kupić owczarki środkowoazjatyckie kopiowane. Hodowcy mówią, iż zostały one poddane temu okaleczającemu i niepotrzebnemu zabiegowi poza granicami kraju. Ale wiadomo, że z tym bywa różnie. Niestety nadal jest popyt na takie psiaki, które uważa się za groźniejsze. A przecież pies jest przyjacielem człowieka- dlaczego więc ten sprawia mu ból… Tłumaczenie jest jedno: „taki pies lepiej wygląda, bo jest groźniejszy”. Takie tłumaczenie jest przerażające i na pewno Ci ludzie nie zasługują nawet na psa zabawkowego.

Dumny pies, wierny obrońca i przyjaciel

Owczarek środkowoazjatycki jest psem pewnym siebie i bardzo odważnym. Za wszelką cenę będzie bronił swojej rodziny. Jednocześnie potrzebuje miejsca do stróżowania. Zatem w żadnym przypadku nie będzie polecany do bloku, bo zwyczajnie blok może uznać za swój teren, a to rzeczywiście nader terytorialne zwierzęta. Uwielbiają opiekę nad stadem. Ale to nadal psy, które potrzebują kontaktu z rodziną. Do dzieci są cierpliwie, co nie oznacza wcale, że dzieciom można pozwolić na wszystko. Pamiętajcie też, że takie psy niekoniecznie chcą spać na dworze. Są osobniki, które ani myślą wejść do domu, ale są takie, które od razu chcą wejść do łóżka. Dobry opiekun powinien okazywać im uczucie, być cierpliwy i w żadnym wypadku nie może ich bić. Ałabaje są bardzo inteligentne i jeżeli sądzicie, że będą z ochotą wykonywać komendy, to tak nie musi być. One dwa razy się zastanowią, czy im to się opłaca. Jednak bez zastanowienia będą bronić swojej rodziny.

Dobrze socjalizowany pies będzie akceptować inne zwierzęta na podwórku, ale pod warunkiem, że należą do stada. Jednak i tutaj wymagane jest odpowiednie prowadzenie. Kluczem do sukcesu, czyli wychowania szczęśliwego psa, jest danie mu dużej ilości miłości, poświęcenie czasu, a także właściwa socjalizacja. Pamiętajcie, że ważna jest dieta. Choć często mówi się, że owczarek środkowoazjatycki zje wszystko, to jednak dieta powinna być zbilansowana i zróżnicowana. Można karmić barfem, ale karma Dolina Noteci dla psa także doskonale się sprawdzi.

Spacery i dobre jedzenie

Skoro już wiecie, że dobre jedzenie jest niezbędne dla każdego psa, to pamiętajcie, aby wybierać tylko karmy najwyższej jakości. Tutaj możemy Wam polecić producenta karm Dolina Noteci. Oferta karm jest duża, a przy tym są one wartościowe i maja całkiem dobrą cenę. I choć Azjata raczej nie jest psem chorowitym, to jednak także potrzebuje dobrego jedzenia, a przy tym zje całkiem sporo, no dobra prawda jest taka, że zje solidną ilość. Warto zakupić gryzaki i smaczki. Do tego owczarek środkowoazjatycki także lubi się bawić i należy się z nim bawić, bo wtedy nawiązujecie jeszcze silniejsze więzi. Nie zapomnijcie o spacerach. Na nich pies ma odpoczywać, socjalizować się i dobrze bawić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj