Każde zwierzę podobnie jak i człowiek, potrzebuje swojego lekarza, a w tym przypadku weterynarza. Kontroluje on stan zdrowia pupili różnych maści. Poczynając od krów, a kończąc na chomikach i szczurach. Oczywiście większość osób posiada dwa podstawowe gatunki zwierząt domowych – koty oraz psy i to właśnie z nimi najczęściej po raz pierwszy przekraczamy progi gabinetów weterynaryjnych. Taka wizyta praktycznie za każdym razem jest stresująca dla zwierzaka, ale może być również dość wymagającym przeżyciem dla samego właściciela. Jak się zatem przygotować na pierwsze odwiedziny w lecznicy?

Rejestracja oraz książeczka zdrowia pupila

Pojawiając się po raz pierwszy u weterynarza, należy zarejestrować swoje zwierzę. Zazwyczaj zajmuje się tym sekretarka, ale może przypaść to w udziale również samemu weterynarzowi. Zbiera on podstawowe informacje na temat pupila. Należy podać wiek dokładny lub też orientacyjny, rasę jeśli takowa jest, imię. To są podstawowe informacje, które już zawsze będą widnieć w „karcie pacjenta”.

Zwierze jest również podczas pierwszej wizyty ważone aby przy kolejnych móc porównywać, czy coś się zmieniło w tym zakresie. Nasza pierwsza wizyta może oczywiście być z młodziutkim zwierzęciem, dopiero odstawionym od matki, ale również i z pupilami w bardziej podeszłym wieku. W trakcie pierwszej wizyty weterynarz będzie chciał dowiedzieć się od nas jak najwięcej na jego temat. Podstawowe informacje będą widniały zawsze w karcie zwierzęcia, może otrzymać ono również książeczkę zdrowia, w której znajdą się inne ważne kwestie. Taka książeczka zdrowia to zdecydowanie podstawa. Nigdy tak naprawdę nie możemy być pewni tego, że do końca życia będziemy korzystać z usług tylko jednej lecznicy. Dzięki książeczce niezależnie od tego gdzie się znajdziemy, będziemy mogli przedstawić miejscowemu weterynarzowi historię chorób, szczepień i zdrowia naszego psa. Wiele zwierząt ją posiada, ale mnóstwo niestety nie. Warto zatem zadbać, aby nasze zwierze od początku ją miało.

Jak przebiega pierwsza kontrola?

Jeśli jakieś zwierze pojawia się w naszym domu, powinniśmy w ciągu kilku pierwszych dni zabrać je do weterynarza. Warto jednak przeczekać 2-3 dni, aby zwierzak mógł się do nas przyzwyczaić i choć w pewnym stopniu nam zaufać. Warto liczyć się z emocjami i odczuciami swojego pupila. Większość osób ma zwierzaki od samego początku. Otrzymuje je z hodowli, po odstawieniu od matki. Potrzebuje ono zatem kilka dni na to, aby poznać nowe miejsce. Natychmiastowa wizyta u weterynarza mogłaby być dla niego przerażająca i później już do końca życia kojarzyć się źle.

W trakcie pierwszej kontroli jak zostało to już wspomniane, weterynarz będzie chciał od nas dowiedzieć się jak najwięcej. Warto zatem być otwartym na pytania i opowiedzieć jak najwięcej o swoim pupilu. Weterynarz przedstawi nam również kalendarz szczepień oraz terminów odrobaczania. Być może jeśli zwierzę posiada jakieś niepokojące oznaki, zleci dodatkowe badania.

Bardzo ważne jest to, że jeśli pies nie posiada szczepień, w tym przypadku najczęściej nie mają ich szczeniaki, nie powinny one wychodzić na świeże powietrze i mieć kontaktu z innymi zwierzętami. Dopiero po podstawowych szczepieniach szczeniak jest bezpieczny, można z nim wychodzić w miejsca publiczne itp. Podobnie jest również z kotami.

Oczywiście pierwsza wizyta to nie tylko same kontrole i badania, ale również rozmowa. Warto podczas niej zapytać weterynarza o wszystko, co potencjalnie nas niepokoi. Jeśli mamy pierwszego w swoim życiu zwierzaka i jest on jeszcze bardzo młody, warto zapytać o to, w jaki sposób go prowadzić. Weterynarz może nam doradzić, jaka na danym etapie powinna być podawana mu karma, czy powinien on spożywać jakieś dodatkowe witaminy, w jaki sposób dbać o jego higienę lub jakie inne produkty ze sklepów zoologicznych poleca. Warto mieć świadomość tego, że sposób żywienia zwierzaka w dużym stopniu zależy od jego wieku, wagi oraz rasy. Dlatego najlepszych rad w tej kwestii może udzielić specjalista. Na koniec warto zapytać kiedy powinna być następna wizyta kontrolna i stawić się na niej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj