Nie wszyscy opiekunowie psów zdają sobie z tego sprawę, ale istnieje wiele rodzajów agresji. Każdy z nich ma jakąś przyczynę – pies nigdy nie wykazuje zachowań agresywnych bez powodu. Jeśli zauważasz u swojego pupila ten problem, skup się na odnalezieniu owej przyczyny, bo tylko w ten sposób zapobiegniesz eskalacji. Co jeszcze musisz wiedzieć na temat agresji u psa? Poznaj podstawowe fakty!

Agresja u psa – przyczyny

Chcąc rozwiązać problem agresji u psa, najpierw musisz zrozumieć, skąd się ona bierze. Pies może wykazywać zachowania agresywne, gdy np. broni swojej posesji. Jest to tzw. agresja terytorialna, która bardzo często występuje u ras obronnych i stróżujących. Psy te cechują się silnym instynktem terytorialnym. W ich naturze leży ostra reakcja obronna, gdy na pilnowanym przez nie obszarze pojawia się potencjalny intruz. O ile pies ma prawo obszczekać go, dobiec do ogrodzenia i pokazać zęby w celu odstraszenia, o tyle nie może atakować bez ostrzeżenia. Poza tym, jeśli właściciel wpuszcza gościa do domu, pies natychmiast powinien zaniechać dalszego przepędzania.

Najczęściej spotykanym rodzajem agresji jest natomiast agresja lękowa. Jak sama nazwa wskazuje, wynika ona z lęku/strachu przed określonym bodźcem, np. człowiekiem, innymi psami, zwierzętami, dźwiękami (np. przed burzą). Niestety bardzo często jest tak, że pies lękliwy boi się więcej niż jednego bodźca. Jeśli, co gorsza, jest na niego notorycznie wystawiany przez niczego nieświadomego właściciela, lęk się pogłębia, jest przyczyną ciągłego stresu i frustracji, co dla psa jest wyjątkowo trudne i pogarsza jego stan.

Zdarza się, że suki są agresywne w stosunku do otoczenia, gdy opiekują się szczeniętami i bronią ich. Na szczęście ta sytuacja jest zazwyczaj chwilowa. Pies może też przejawiać agresję, gdy jest ranny, coś go boli i nie chce, aby ktokolwiek się do niego zbliżał. Jak więc widzisz, istnieje wiele przyczyn tego zachowania, a Twoją rolą jest odkryć, co się dzieje. Co zaś najważniejsze, psa nie należy karać, bo to tylko pogłębi problem. Jeśli pies warczy, bo np. obce dziecko zbliża się do jego miski lub ciągnie za ogon, a on nie ma jak i gdzie uciec, a Ty do tego jeszcze skarcisz pupila, narazisz się na utratę jego zaufania. Ponadto, karcony za warczenie, kolejnym razem… może już nie ostrzegać, ale ugryźć bez uprzedniego warczenia!

Jak postępować w przypadku zachowań agresywnych?

W pierwszej kolejności udaj się z pupilem do lekarza weterynarii. Zmiany zachowania mogą być spowodowane rozmaitymi chorobami. Jeśli zostaną one wykluczone, skonsultuj się z behawiorystą zwierzęcym, gdyż możesz mieć do czynienia z problemem behawioralnym. Postępuj wedle wskazówek specjalisty, który przygotuje plan terapii. Ponadto zapewnij psu możliwie najspokojniejsze warunki i zadbaj o to, aby mógł realizować swoje naturalne potrzeby, jak np. węszenie, gryzienie i żucie, które są czynnościami bardzo uspokajającymi. Jeżeli Twój pies uwielbia pływać, zabieraj go w bezpieczne miejsca, w których będzie mógł to robić. Jeśli wprost kocha kopać, możesz nawet zrobić mu… piaskownicę w ogrodzie lub wyznaczyć konkretne miejsce do kopania.

Postaw także na odpowiednie żywienie psa, np. wysokiej jakości karmami SPECIFIC™. Dobierz pokarm właściwie do wieku psa, jego wagi, ewentualnych schorzeń, aby mieć pewność, że do jego organizmu trafia optymalna ilość składników odżywczych wspierających prawidłowe funkcjonowanie. Pamiętaj o tym, że pies powinien mieć możliwość zjedzenia posiłku w ciszy i spokoju, zatem zadbaj o dogodną lokalizację miski. Pies musi mieć również dostęp do zabawek i wygodne legowisko (podobnie jak miska musi znaleźć się ono we właściwym miejscu). Każdego dnia poświęć mu choć chwilę, aby mógł spożytkować swoją energię podczas aktywności fizycznej i umysłowej. Im pełniej zaspokoisz psie potrzeby i zatroszczysz się o poczucie bezpieczeństwa, tym większe prawdopodobieństwo, że Twój pupil stanie się czworonogiem zrównoważonym, spokojnym i posłusznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj