Spacer z psem to nie tylko wielka przyjemność zarówno dla czworonoga jak i właściciela, ale także odpowiedzialność za przyjaciela i otoczenie (ludzie i inne zwierzęta), dlatego warto wyposażyć się w akcesoria, które sprawią, że nasz spacer nie skończy się dla nas niemiłą niespodzianką.
Odpowiedzialność za psa w trakcie spaceru
Pies podczas spaceru musi obowiązkowo mieć szelki lub obrożę oraz smycz. Psy agresywne lub psy, które pożerają podczas spaceru śmieci, które mogą im zaszkodzić powinny być wyposażone również w kaganiec. W niektórych miastach w Polsce dopuszcza się puszczanie psa ze smyczy pod warunkiem, że pies reaguje na przywołanie właściciela. W przeciwnym razie taka sytuacja może skończyć się dla właściciela mandatem karnym.
Smycz, obroża, szelki, kaganiec – jakie wybrać?
W przypadku smyczy warto posiadać 2 rodzaje: linkę treningową (np. dostępne na: https://tuzwierzaki.pl/pl/menu/smycze-linki-dla-psa-319.html) oraz smycz klasyczną (przepinaną lub automatyczną). Linka treningowa pozwala na danie psu większej swobody podczas spaceru, a także umożliwia kontrolowane zabawy z innymi psami. Druga smycz pozwala na normalne spacery. Powinna być wytrzymała oraz wygodna w trzymaniu, szczególnie przy większych psach, które mogą nas pociągnąć.
Jeżeli chodzi o wybór obroży czy szelek to oczywiście najważniejszy będzie odpowiedni rozmiar. Reszta to elementy estetyczne, istotne bardziej dla właściciela niż dla psa. W Sklepie TuZwierzaki.pl znajdziemy bardzo bogatą ofertę kolorowych i atrakcyjnych cenowo obroży dla psa oraz szelek. Przy rasach z dłuższą sierścią lub psów, które ciągną podczas spaceru można zdecydować się na obrożę wyściełaną warstwą neoprenową od wewnątrz, dzięki czemu pies ma miękką wyściółkę, która nie rani mu szyi a trakcie ciągnięcia i minimalizuje kołtunieniu się sierści.
Wybór odpowiedniego kagańca jest bardzo ważne dla komfortu psa. Pies musi mieć w nim możliwość otwarcia pyska i swobodnego sapania. Właśnie poprzez pysk pies dokonuje chłodzenia, dlatego musi mieć taką możliwość. Kaganiec musi również dobrze przylegać na szyi i pysku, aby pies nie był w stanie sobie go samodzielnie zdjąć.