Dobrze zaopiekowany pies, to szczęśliwy pies. Aby czworonóg cieszył się, że jest u twego boku, musisz zadbać o jego potrzeby. Co sprawia, że pies jest szczęśliwy?

Po pierwsze, daj psu poczucie bezpieczeństwa

Czworonóg, podobnie jak człowiek, ma hierarchię wartości, której ważnym szczeblem jest bezpieczeństwo i przynależność. Towarzysz czworonogowi w trudnych chwilach, np. w trakcie wizyt u weterynarza. O ile to możliwe, zapewnij mu przy tym stabilność – postaw na jednego specjalistę i zdaj się na jego wiedzę. Z kolei gdy wyjeżdżasz na wakacje, postaraj się zabierać psa ze sobą albo pozostaw go np. we własnym domu, do którego zaprosisz zaufaną osobą, którą zwierzę dobrze zna. Możesz skorzystać też z hotelu dla zwierząt, ale dokładnie sprawdź jego renomę i kilka dni przed wyjazdem pozwól psu poznać to miejsce w twoim towarzystwie.

Po pierwsze, daj psu poczucie bezpieczeństwa

Po drugie, zadbaj o odpowiednią karmę dla psów

Właściwie żywienia psa określa częstotliwość posiłków i dzienną dawkę kalorii, a także zawartość mikro- i makroelementów. Najlepiej, aby odpowiednią karmę wskazał weterynarz, który dobierze ją do wieku psa i jego stanu zdrowia, a także poziomu aktywności i wagi. Pamiętaj, że wysokiej jakości karmy dla psów znajdziesz na fera.pl.

Po drugie, zadbaj o odpowiednią karmę dla psów

Po trzecie, zapewnij czworonogowi odpowiednią dawkę ruchu

Jeśli masz w domu psa rasowego, o jego potrzebie ruchu i najlepszych sposobach na spożytkowanie energii przeczytasz w łatwo dostępnych opisach rasy. Zawsze wybieraj psy, które odpowiadają sposobowi, w jaki spędzasz czas wolny. Jeśli uwielbiasz przebywać na świeżym powietrzu, chętnie spacerujesz po lesie i często jeździsz rowerem, zdecyduj się np. na setera. Jeżeli wolisz być w domu, szczęśliwszy będzie u ciebie kanapowiec, np. mops.

Po trzecie, zapewnij czworonogowi odpowiednią dawkę ruchu

Po czwarte, dbaj o profilaktykę zdrowotną i o leczenie

Wizyty u lekarza weterynarii, kiedy tylko niepokoi cię wygląd i/lub zachowanie psa, powinny być normą. Tym bardziej należy umówić wizytę u psiego lekarza, kiedy czworonóg ma niepokojące objawy zdrowotne. Pamiętaj jednak, że równie ważna co leczenie jest profilaktyka. Regularne szczepienie i odrobaczanie, a także korzystanie z obroży na pchły i klaszcze to absolutne minimum. Zwróć uwagę, że istotne dla zdrowia zwierzaka są też właściwa dieta i odpowiednia dawka ruchu.

Po piąte, zapewnij psu spokój

Po dniu pełnym wrażeń albo długiej zabawie z opiekunem pies potrzebuje wypoczynku, zupełnie tak jak człowiek. Zapewnij czworonogi dwie spokojne strefy – jedną do spania z wygodnym kojcem, a drugą przeznaczoną do jedzenia.

Po piąte, zapewnij psu spokój

Szukasz akcesoriów dla swojego czworonożnego przyjaciela albo porad dotyczących opieki nad psami? Zajrzyj na Fera.pl – sklep zoologiczny i blog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj