Buldog francuski, nazywany pieszczotliwie buldożkiem, to rasa znajdująca się obecnie u szczytu popularności. Psy te licznie pojawiają się na wystawach branżowych, występują w reklamach, a na spacerach towarzyszą im największe gwiazdy: od Małgorzaty Rozenek po Leonardo diCaprio. Jak wiedzą jednak wszyscy pasjonaci czterech łap, rasy psa mają swoje wymagania w zakresie pielęgnacji, traktowania czy żywienia i buldog francuski nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Co trzeba o nim wiedzieć, zanim pojawi się pod naszym dachem jako nowy domownik?

  1. Buldog francuski – charakter
  2. Żywienie i karma dla buldoga francuskiego
  3. Pielęgnacja rasy
  4. Możliwe choroby
  5. Buldog francuski – dla kogo będzie idealny?

Prawdopodobnie buldog francuski to potomek buldoga angielskiego, z którym skrzyżowane zostały rasy psa mopsa oraz teriera.

Buldog francuski – charakter

Buldog francuski jest psem bardzo inteligentnym, czujnym i towarzyskim. Mimo dość żywiołowego temperamentu, nie jest hałaśliwy i nie wymaga wiele ruchu. Pod tym względem sprawdza się jako pies doskonały do mieszkania w bloku. To wyjątkowy pieszczoch, związany z domownikami, także dziećmi. Dobrze toleruje inne zwierzęta. Jego wychowanie wymaga konsekwencji, gdyż jest to rasa dość uparta. Jeśli właścicielowi zależy, by pies nie przebywał w łóżku lub na kanapie, powinien wyznaczyć tę granicę na samym początku i konsekwentnie jej pilnować.

Żywienie i karma dla buldoga francuskiego

Bardzo często praktykowanym przez hodowców zwyczajem jest karma dla buldoga francuskiego wręczana nowemu właścicielowi w ramach wyprawki. Można ją, oczywiście, później zmienić, nie należy tego jednak robić zbyt gwałtownie, by nie doprowadzić do rozstroju żołądka. Buldog to wrażliwa pod tym względem rasa. Psy te jedzą na ogół dość łapczywie, dlatego suchą karmę warto dodatkowo moczyć.

W przypadku szczeniaka karma dla psa powinna być podzielona na transze: najpierw serwuje się cztery posiłki dziennie, później trzy, a około siódmego miesiąca już tylko dwa. Pies dorosły może jeść raz dziennie, choć nie brakuje zwolenników dwóch dawek. Karma dla buldoga francuskiego nigdy nie powinna być resztkami ze stołu. Czekolada i słodycze mogą uszkodzić wątrobę, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Pielęgnacja rasy

Nie tylko karma dla buldoga wymaga uwagi. W przypadku tej rasy psa trzeba zwrócić uwagę również na pielęgnację. Charakterystyczne fałdy skórne ograniczają dostęp powietrza, a dodatkowo może w nich zalegać wilgoć, tworząca środowisko sprzyjające grzybom i bakteriom. W celu uniknięcia odparzeń, otarć i stanów zapalnych buldog francuski powinien być regularnie czyszczony, najlepiej na sucho, ewentualnie wilgotnym ręcznikiem. Nie należy stosować waty czy chusteczek, bo te pozostawiają na skórze włókna. Jeśli decydujemy się na kąpiel, używajmy specjalnych płynów i dokładnie osuszajmy skórę psa. U buldoga francuskiego często występuje także suchość i pękanie nosa. Jeżeli nie wiążą się z tym poważniejsze dolegliwości, wystarczy samodzielnie natłuszczać nos. Buldog francuski to rasa, która źle znosi upały. Latem trzeba zapewnić mu cień i stały dostęp do wody.

Warto też wiedzieć, że suki tej rasy nie rodzą siłami natury. Niezbędne jest cesarskie cięcie, niewskazane więc, by suka miała więcej niż dwa mioty w życiu.

Możliwe choroby

Buldog francuski ze względu na charakterystyczną budowę pyska często ma problemy z oddychaniem. Najczęściej to trudności niewielkie, choć mogą nasilać się pod wpływem stresu lub silnej radości. Często towarzyszą im także schorzenia kręgosłupa, które powodować mogą lekką asymetrię ciała. Zdarzają się również problemy z łzawieniem oczu.

Buldog francuski – dla kogo będzie idealny?

Buldoga francuskiego śmiało można określić mianem rasy psa dla każdego: rodzin z dziećmi, osób starszych, singli. Może mieszkać i w domu, i w bloku, choć wskazane jest unikanie chodzenia po schodach ze względu na budowę kręgosłupa. Jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą mieć psa, ale nie przepadają za aktywnością fizyczną. To typ przytulanki, choć wymagającej konsekwencji w wychowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj