Bez wątpienia nauka psa różnego typu sztuczek, stanowi doskonałą formę spędzania z nim wolnego czasu. Jest to świetna zabawa zarówno dla niego, jak i jego właściciela, będąca źródłem radości i satysfakcji dla obu stron. Nauka sztuczek jest dla psa niezwykle atrakcyjna i rozwijająca. Poza tym stanowi idealny sposób na budowanie z nim trwałych relacji. Warto więc poznać fajne sztuczki dla psa, by urozmaicić wspólną zabawę. Jak się przygotować do nauki i jakie sztuczki wybrać na początek? – o tym w dalszej części artykułu.
Nauka sztuczek – właściwe przygotowanie podstawą sukcesu
By nauka nie poszła w las i sprawiała ogromną radość zarówno psu, jak i jego właścicielowi, warto się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba podejść do kwestii szkolenia „na luzie” – liczy się pozytywne nastawienie i dobra zabawa. Przyda się też duża dawka cierpliwości i wytrwałości w działaniu. Trenowanie kolejnej sztuczki dla psa może stać się doskonałą formą spędzania czasu z naszym pupilem, jednak trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad:
- nagradzać (np. ulubionymi smaczkami) oraz słowną pochwałą za każdą próbę wykonania polecenia;
- nie zmuszać do nauki – bo nie przyniesie ona pożądanych rezultatów, nauka powinna być kojarzona z fajną zabawą, a nie z przymusem;
- nie krzyczeć i nie karać, kiedy pies nie chce współpracować;
- czas treningu dostosować do indywidualnych możliwości psa – na początek wystarczy 5 minut nauki;
- robić krótkie przerwy podczas szkolenia (kiedy pies dobrze się bawi, nie jest jeszcze zmęczony) i wówczas nagradzać psa (np. smaczkami) – co da mu dużo radości i będzie motywowało do dalszej nauki.
Fajne sztuczki dla psa – przykłady
Jeśli jest dobra energia i garść najlepszych smaczków, to można przystępować do nauki sztuczek. Jakie wybrać na początek, by nie pojawiło się znudzenie, rozczarowanie i zniechęcenie? Otóż najlepiej zacząć od tych najprostszych. Trzeba mieć jednak świadomość różnych psi osobowości, które mogą sprawić, że czasem z pozoru łatwa sztuczka może okazać się dla nich trudna do nauki. Wówczas trzeba na spokojnie wybrać nową, która wzbudzi u psa więcej zainteresowania i entuzjazmu.
Niemniej jednak wśród sztuczek prostych i fajnych można wymienić:
- „wstydź się”;
- „turlaj się”;
- „poproś”.
Sztuczka „wstydź się” – zasłanianie oczu poprzez zarzucanie łapki na kufę
Do nauki przyda się karteczka samoprzylepna, którą w początkowej fazie nauki umieszcza się psu w okolicy czoła. Następnie mówi „wstydź się”, zaś każde strącenie kartki powinno być nagrodzone i pochwalone. Po tym jak pies opanuje strącanie kartki łapką, to przyklejanie kartki zastępujemy dotknięciem czoła dłonią. Jeśli pies zacznie nagle wykonywać polecenie niedokładnie, to warto wrócić do karteczek, dla lepszego utrwalenia sztuczki.
W przypadku braku zainteresowania kartą i chęci jej strącania można zastąpić ją zwykłą biurową taśmą klejąca. Poza tym dla wzbudzenia zainteresowania warto kartką lub taśmą nieco poruszać, by zachęcić psa do pozbycia się jej z czoła.
Sztuczka „turlaj się” – przekręcanie się z boku na bok przez plecy w pełnym obrocie
Naukę najlepiej zacząć z pozycji waruj. Klękając przed psem, powinno się mieć w ręce smakołyk z boku jego głowy (co ważne po przeciwnej stronie niż ma się turlać). Następnie należy go przesunąć od nosa na wysokość łopatek i powiedzieć „turlaj się”. Taki ruch ręką powinien skłonić psa do przekręcenia się na bok. Jeśli się tak stanie, należy dać mu nagrodę.
Kiedy ten etap jest już opanowany można przejść do kolejnego – kontynuowania ruchu smaczkiem (jak pies leży na boku) od łopatek w dół kręgosłupa. Ten ruch ręką powinien zaś skłonić psa do pełnego przekręcenia się na drugi bok. Jeśli się uda – należy mu się nagroda. W miarę robienia postępów należy zacząć wskazywać komendę samą ręką (już bez smaczka). W ciągu jednego treningu powinno się wykonywać 5-7 powtórzeń, by nauka była efektywna.
Sztuczka „poproś” – siad z podniesionymi przednimi łapami
Naukę tej sztuczki trzeba zacząć od prośby, by pies usiadł przed nami. Następnie trzymając smaczek w ręce, należy powiedzieć „poproś” i zachęcić psa do działania poprzez przesunięcie smakołyka od jego nosa lekko ku górze – by pies oderwał przednie łapy od podłoża. Każde oderwanie należy nagradzać, ponieważ do wykonania prawidłowo sztuczki pies musi wyćwiczyć odpowiednio mięśnie pleców.
Z czasem pies będzie miał coraz lepszą równowagę i bez trudu będzie podnosił przednie łapy. Warto też zaznaczyć, że jeśli smakołyk będzie uniesiony za wysoko, to pies chcąc do niego sięgnąć będzie prostował tylne łapy. Z kolei jeśli pies skacze do smakołyku, to należy schować rękę ze smaczkiem za siebie i poczekać aż się uspokoi.