Mleko matki przestaje wystarczać małemu pieskowi ok. 4 tygodnia życia. To odpowiedni czas, aby wprowadzać inne niż pokarm suki pożywienie. Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków ma obawy związane z wyborem odpowiedniej karmy. Czym należy kierować się podczas zakupów?
Jakie składniki powinna zawierać karma dla szczeniaka?
Wartościowa karma dla szczeniąt powinna być bogatym źródłem białka i tłuszczów. Najlepiej, jeśli zawartość pierwszego z wymienionych składników wynosi co najmniej 25% w suchej masie. Tworzone z myślą o rosnących psach pożywienie zazwyczaj jest też bardziej kaloryczne od tego przeznaczonego dla psów dorosłych – zawiera ono ok. 300-400 kcal więcej. Jedzenie dla szczeniaków powinno być również źródłem kwasu linolowego oraz DHA, a także wapnia i fosforu. Skomponowana w odpowiedni sposób karma dla psa rosnącego zapewni maluchowi wszystko co niezbędne do prawidłowego rozwoju, a jednocześnie zagwarantuje ruchliwemu zwierzakowi właściwą ilość kalorii.
Karmienie szczeniaka – o czym należy pamiętać?
Stałego pokarmu do diety szczeniaka nie można wprowadzać zbyt wcześnie. Pierwsze posiłki powinny być okazją do poznawania innych smaków niż tylko mleko matki. Ważne jest też, aby miały one łatwą do pogryzienia konsystencję papki. Może to być zarówno rozmoczona sucha karma dla psa, jak i gotowe pożywienie z puszki w formie pasztetu lub zmielonego mięsa z warzywami. Właściciele młodych piesków muszą sobie zdawać sprawę, że układ trawienny ich pupili nie jest jeszcze dojrzały, dlatego najlepszym wyborem dla szczeniaka będzie pożywienie przeznaczone specjalnie dla maluchów. Przykładem łagodnej dla delikatnego żołądka karmy jest Brit Care Puppy Lamb & Rice, która zapewnia wartościowe składniki, a jednocześnie jest lekkostrawna.
Nowe pokarmy wprowadzajmy stopniowo!
Wszelkie gwałtowne zmiany w jadłospisie małego psiaka zazwyczaj kończą się dolegliwościami układu pokarmowego. Aby oszczędzić pupilowi niestrawności konieczne jest więc stopniowe wprowadzanie każdej nowości do codziennego menu. Proponując szczeniakowi nową karmę powinniśmy zacząć od niewielkich ilości i każdego kolejnego dnia zwiększać porcję. Dzięki temu delikatny żołądek przyzwyczai się do zmiany. A czy warto je w ogóle wprowadzać? Mogłoby się wydawać, że jeśli konkretna karma smakuje psiakowi i jest wartościowa pod względem zawartych w niej składników, to nie warto sięgać po inne pożywienie. W rzeczywistości jednak przyzwyczajenie psa do różnorodnych pokarmów pozwoli uniknąć problemów, np. w sytuacji gdy producent wycofa jego ulubione jedzenie. Szczeniak może więc jeść różnorodne pożywienie, ale powinno ono być lekkostrawne i wartościowe. Karmy przeznaczone specjalnie dla młodych psów dostępne są w Zoopers – internetowym sklepie zoologicznym.