Sprzątanie po psie nie powinno wynikać jedynie z wizji kary. Żyjemy w społeczeństwie i powinniśmy brać odpowiedzialność za swoich podopiecznych.
Posiadanie czworonożnego przyjaciela to nie tylko przyjemność, to również obowiązki. Nie chodzi tu tylko o obowiązkowe wizyty kontrolne u lekarza czy codzienne karmienie. Posiadanie psa i codzienne spacery z nim, nakładają na nas konieczność sprzątania, tego co zostawił, po porannej toalecie, nasz pupil. To jeden z tych obowiązków których niedopełnienie, może nieść za sobą konsekwencje nie tylko społeczne, ale i prawne. Dlaczego więc, trzeba sprzątać po swoim psie?.
Podstawą jest higiena
Parki i inne publiczne skwery to raj dla zwierząt, mogą się tam wybiegać i bawić. Nie zapominajmy, że to są miejsca często uczęszczane przez ludzi, a także dzieci. Dlatego, tak ważne jest posprzątanie po pupilu. Chodzi tu o kwestie przede wszystkim zdrowotne. Psie odchody zawierają szkodliwe bakterie, a także larwy pierwotniaków. Naraża to inne psy, a także dzieci, które przez przypadkowy kontakt z nimi, mogą zarazić się chorobą pasożytniczą. Kolejną kwestią jest zapach, który szczególnie latem, daje się we znaki spacerowiczom. Przestrzeń miejska to ta, z której prawo do korzystania ma każdy. Nie utrudniajmy sobie codziennych przechadzek, chyba sami nie chcielibyśmy odpoczywać w miejscu, którego zapach działa na nas odpychająco.
Co na ten temat mówi prawo?
Polskie przepisy, odnośnie sprzątania po swoich pupilach nie są jednolite. Nie mają one na celu utrudnienia życia wielbicielom psów, ale pomagają regulować podstawowe zasady sprzątania po nich. Najważniejszą regulacją prawną jest ta, z 13 września 1996 roku. Mówi ona o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Zgodnie z nią, każda gmina sama w obrębie swojej rady, ma obowiązek ustalić zasady dotyczące utrzymywania porządku po psach. Więc konsekwencje, które może ponieść lub nie, właściciel czworonoga zależy od uchwały przyjętej w radzie gminy. Zwykle przyjętą wartością, jest nałożenie mandatu w wysokość od 200 zł do nawet 500 zł. Nieodpowiedzialny posiadacz psa, musi liczyć się z tym, że praktycznie każda gmina w Polsce chce zachować czystość i kara pieniężna, za nieposprzątanie po pupilu, jest nieunikniona. Warto zatem mieć pod ręką woreczki na psie odchody. Przy ich wyborze dobrze jest kierować się ekologią zdecydować się na te, które są biodegradowalne – np.: Earth Rated.
Odpowiedzialność społeczna
Żyjemy w czasach, w których odpowiedzialność społeczna jest równie ważna, jak prawna. Często można zauważać psy, załatwiające się w pobliżu piaskownic lub placów zabaw. Miejsca te są przeznaczone dla dzieci, więc psie odchody mogą narazić je na różne choroby. Rodzice zwracają na to uwagę i zgłaszają takie przypadki straży miejskiej. To na właścicielu spoczywa odpowiedzialność za pupila. Nie powinni oni przede wszystkim narażać innych, na zagrożenia płynące z kontaktu z psimi odchodami. Kolejnym ważnym społecznie motywem są walory estetyczne. Każdy chce żyć w czystej i przyjemnej przestrzeni miejskiej. Ludzie coraz częściej zwracają uwagę, a nawet proszą nieodpowiedzialnych posiadaczy czworonogów o sprzątnięcie po nich. Nikt nie chce, podczas spaceru natknąć się na przykrą niespodziankę. Społeczeństwo jest zamkniętą grupą, w której każdy czyn, uznany za niewłaściwy jest w pewien sposób piętnowany. Jeśli posiadacze psów, nie chcą narazić się na krępujące zwracanie uwagi, bądź wezwanie interwencji, powinni przestrzegać podstawowej zasady higieny, czyli sprzątania po pupilu. Dbajmy o przestrzeń w której żyjemy, ponieważ to my jesteśmy za nią odpowiedzialni.