Lato to czas, który kojarzy się z wyjazdami, spędzaniem czasu na łonie natury i odkrywaniem nowych miejsc. Niemal każdy właściciel psa chce zabierać swojego pupila na wspólne wyjazdy. Niestety nie zawsze pies jest gotowy na spędzenie długiego czasu w samochodzie. Pomimo utrwalonego na zdjęciach obrazu beztroskiego, szczęśliwego psa z głową wystawioną przez okno, nie zawsze wizja ta ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Niestety jest wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się przewozić psa w samochodzie. Po pierwsze zadajmy sobie pytanie, czy nasz pies czuje się komfortowo w samochodzie? Podczas gdy wiele czworonogów z radością wskakuje na tylne siedzenie pojazdu, inne są w tych okolicznościach nerwowe, a niektóre mają nawet chorobę lokomocyjną. Do tego powinniśmy wziąć pod uwagę aspekt bezpieczeństwa. Pies pozostawiony luzem podczas jazdy może być źródłem różnych problemów. Każdy kierowca wie, że może on rozpraszać uwagę niekontrolowanym zachowaniem, co przyczynia się do powstania zagrożeń podczas prowadzenia pojazdu. Z tego właśnie względu niektóre państwa wprowadzają przepisy, zgodnie z którymi zwierzęta muszą być trzymane w transporterze lub na pasach bezpieczeństwa dla psów.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, przewożąc psa w samochodzie?

Czy Twój pies jest przyzwyczajony do jazdy w samochodzie? Czy zabierałeś go wcześniej na dłuższe przejażdżki? Jeśli tak to, jak dawno temu to było? Jeśli głównym doświadczeniem Twojego psa jest krótka wycieczka do weterynarza, to dłuższa, nieznana trasa może wywołać u niego więcej niepokoju niż ekscytacji.

Oczywiście możesz pomóc swojemu pupilowi dostosować się do nowych warunków, zabierając go na krótkie wycieczki po mieście, które kończą się w różnych, przyjaznych psom miejscach. Możesz stopniowo wydłużać trasy, dzięki czemu przyzwyczaisz zwierzę do dłuższego spędzania czasu w pojeździe. Jeśli planujesz długą wycieczkę, trwającą 5 lub więcej godzin, zaplanuj postoje, podczas których Twój pies będzie mógł trochę się poruszać i załatwić potrzeby fizjologiczne.

Pamiętajmy też, że dla psów i kotów, które podczas podróży odczuwają lęk, weterynarze mogą przepisać leki łagodzące niepokój. Jednak stosujmy je rozważnie, tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne.

Zwróć uwagę czy Twój pies jest odpowiednio zabezpieczony podczas jazdy. Niezależnie od tego, czy używasz dobrze wentylowanego transportera, czy specjalnych pasów bezpieczeństwa, ważne jest, aby użyć odpowiedniego zabezpieczenia.

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że luźno poruszające się zwierzę w samochodzie może rozpraszać uwagę, ale czy wiesz również, że Twój pies może stać się prawdziwym pociskiem podczas zderzenia? Badania pokazują, że w przypadku wypadku samochodowego przy prędkości 40 km na godzinę, zwierzę może zostać wyrzucone do przodu z siłą równą 40-krotności jego wagi. Przykładowo, owczarek niemiecki ważący 35 kilogramów może uderzyć z siłą 1400 kilogramów.

Warto także zabrać niezbędne rzeczy dla Twojego psa. Przydadzą się podróżne miski, dodatkowe torby do sprzątania, smycz, jedzenie, smakołyki, woda, możemy także wziąć jego ulubione zabawki, dzięki którym będzie bardziej zrelaksowany.

Nigdy nie zostawiaj swojego zwierzaka samego w zaparkowanym samochodzie podczas letnich wyjazdów. Nawet w umiarkowanej temperaturze, wnętrze samochodu może się szybko nagrzać, tworząc zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

Jak widzisz, bezpieczna podróż samochodem z psami to coś więcej niż tylko otwarcie tylnych drzwi i ulokowanie zwierząt w środku. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki dotyczące podróżowania samochodem pomogą Ci podczas letnich podróży.

Warto także pamiętać, że jeżeli planujemy naprawdę daleki, zagraniczny wyjazd, to możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy wyspecjalizowanej w transporcie psów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz pupil dotrze szybko i bezpiecznie do docelowego miejsca.

1 KOMENTARZ

  1. Pas bezpieczeństwa dla psa to najlepsze rozwiązanie, które zadba o bezpieczeństwo Twojego pupila podczas podróży. Pasy dla psa powinny znaleźć się w samochodzie każdego właściciela czworonoga. Cenny artykuł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj