Jak często kontrolować zęby u psa?

Sprawdzanie psiego zgryzu warto rozpocząć już od wieku szczenięcego. W ten sposób można znacznie łatwiej wyleczyć wadę w przypadku wykrycia czegoś niepokojącego.

U psów można zdiagnozować różne nieprawidłowości związane z uzębieniem. Systematyczna kontrola jamy ustnej zwierzęcia chroni przed powikłaniami, wynikającymi np. z występowania ubytków czy zmiany zębów mlecznych na stałe.

Badanie zębów u szczeniaka

Najlepiej przyzwyczajać psa do kontroli dentystycznej już od wieku szczenięcego. Dzięki temu rutynowy przegląd zębów nie będzie wzbudzał u czworonoga strachu. Czynność tę weterynarz wykonuje podczas praktycznie każdej wizyty. Nieprzyzwyczajony pies może jednak reagować na próby badania bardzo lękliwie. Kontrola stanu uzębienia psa jest szczególnie ważna przy okazji zmiany zębów mlecznych na stałe. Samodzielnie najlepiej przeprowadzać ją przynajmniej raz w tygodniu. W okolicach czwartego miesiąca życia pupila, warto odwiedzić gabinet weterynaryjny i skonsultować się z lekarzem. Weterynarz może zawczasu rozpoznać występowanie wad wrodzonych zgryzu wymagających korekty. Kontrola pozwala też na ocenę stanu przetrwałych zębów mlecznych. Nie powinny one utrudniać wyrastania zębom stałym, ponieważ grozi to wystąpieniem wad wtórnych w rozwoju psiego uzębienia.

Badanie jamy ustnej u psa

Kolejna wizyta kontrolna u weterynarza powinna się odbyć około szóstego miesiąca życia szczeniaka. Lekarz sprawdza wówczas, czy zwierzę wciąż posiada zęby mleczne. W przypadku ich obecności, konieczna może się okazać ekstrakcja. Na stan uzębienia szczeniaka przechodzącego wymianę zębów mlecznych na stałe, szczególnie zły wpływ mają niektóre antybiotyki oraz choroby psów, np. nosówka. Stosowanie leków w rodzaju tetracyklin wywołuje przebarwienia szkliwa. Może też uszkodzić zawiązki zębowe, przez co niektóre zęby nie mają szansy prawidłowo wyrosnąć. Jeżeli konieczne jest leczenie farmakologiczne, należy mieć pewność braku negatywnego wpływu podawanych środków na stan zębów szczeniaka.

Kontrola uzębienia psa dorosłego

Uzębienie wymaga systematycznych kontroli także w przypadku psów dorosłych. Gabinet weterynaryjny należy w tym celu odwiedzać raz na pół roku. Stan zgryzu dorosłego psa warto sprawdzać także samodzielnie. Najlepiej robić to przynajmniej raz w tygodniu, zwracając uwagę na ewentualne osadzanie się kamienia nazębnego lub obecność innych zmian. Jeżeli na przykład czworonogowi brzydko pachnie z pyska, w jamie ustnej mogą rozwijać się niebezpieczne bakterie. W konsekwencji prowadzą one do pojawienia się stanu zapalnego.

Aby zapobiec takim sytuacjom, warto na bieżąco kontrolować stan jamy ustnej. Niepokojącym objawem mogą być także brunatne przebarwienia, które należy zgłosić lekarzowi. Współczesna weterynaria pozwala na sprawdzenie, czy są one przyczyną choroby lub wynikają z jakiegoś stanu zapalnego. Na podstawie stanu jamy ustnej często da się ocenić ogólny dobrostan psa. Podczas oględzin zębów weterynarz może rozpoznać różne nieprawidłowości, które mają miejsce w organizmie zwierzęcia.

Artykuł powstał we współpracy w firmą Norax Medical, dystrybutorem nowoczesnego sprzętu weterynaryjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj