Jak dbać o psy z włosami zamiast sierści? Oto kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią codzienną pielęgnację czworonoga i sprawią, że owłosienie pupila będzie się prezentowało nienagannie.

Włosy i sierść to nie to samo

Czym różnią się od siebie rasy psów z sierścią oraz włosami? Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że wierzchnia warstwa ich owłosienia zawiera podszerstek, niekiedy bardzo gęsty. Stanowi to znakomitą ochronę zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Psy z sierścią gubią ją sezonowo — wiosną oraz zimą.

Jeżeli chodzi natomiast o psy, które mają włosy, w ich przypadku praktycznie w ogóle nie występuje podszerstek. Jeżeli już się on pojawia, to w bardzo ograniczonej ilości. W konsekwencji tego, czworonóg jest jedynie w niewielkim stopniu chroniony przed zimnem. Sprawia to, że w chłodne dni należy włożyć mu specjalne ubranko i nieco skrócić spacer.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat psów z włosami? Ich owłosienie jest znacznie delikatniejsze i mniej sztywne od sierści, a co więcej — nie wbija się w meble wypoczynkowe czy dywan.

Rasy psów z włosem

Jakie są najpopularniejsze psy, które mają włosy? Do grupy tej zalicza się między innymi sznaucer miniaturowy. To dobry pies dla alergika. Rasa ta rzadko kiedy linieje i gubi włosy. Pielęgnując sznaucera, szczególną uwagę zwrócić należy na jego grzywę — zbyt krótka wywoływać może wady wzroku związane z dostawaniem się zbyt dużej ilości światła, za długa — ograniczać będzie widoczność.

Kolejną rasą psów z włosami zamiast sierści jest shih tzu. To przyjazne zwierzęta, które nie potrzebują dużo ruchu. Jak należy o nie dbać? Konieczne jest tutaj wiązanie niewielkiego kucyka na głowie, który jest w stanie skutecznie uchronić psa przed chorobami oczu. Włosy shih tzu należy regularnie rozczesywać przy pomocy drewnianej szczotki wyposażonej w druciki. W przeciwnym wypadku dojść może do tworzenia się problematycznych kołtunów, które będzie można usunąć wyłącznie przy pomocy nożyczek.

Włosy zamiast sierści mają również psy rasy chichuahua. To delikatne, łagodne, inteligentne i łatwe do wytrenowania zwierzęta. Pielęgnacja tych psów nie sprawia większych problemów. Chihuahua krótkowłose wystarczy regularnie szczotkować i raz na jakiś czas przecierać ich włosy przy pomocy wilgotnej ściereczki. Jeżeli chodzi natomiast o chihuahua długowłose, czesać należy je codzienne.

Jeżeli chodzi o rasy psów z włosem, nie można oczywiście tutaj nie wspomnieć o yorkshire terrierze. To wesołe, bystre zwierzęta, które lubią ruch i towarzystwo ludzi. Kluczowymi elementami pielęgnacji psów tej rasy są regularne kąpiele oraz czesanie. Yorków nigdy nie powinno się szczotkować na sucho. W pierwszej kolejności na ich włosy zaaplikować należy specjalny preparat, który uchroni przed elektryzowaniem się owłosienia oraz tworzeniem się kołtunów. Dodatkowo, takie środki skutecznie odżywiają sierść czworonoga.

Więcej informacji na temat ras psów z włosem znaleźć można na stronie Fajny Zwierzak.

Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne w przypadku psów z włosami

Jak należy dbać o psy z włosami zamiast sierści? Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest czesanie. W zależności od tego, jakiego rodzaju włosy posiada pupil, zaopatrzyć należy się w szczotkę do wyczesywania się krótkiego i kręcącego się owłosienia lub długiego i prostego.

Psy z włosami powinno się regularnie kąpać. Wynika to z tego, że ich owłosienie przetłuszcza się, sprawiając wrażenie ciężkiego. Dodatkowo, nieumyte włosy psa mogą nieprzyjemnie pachnieć.

Po umyciu zwierzaka z włosami, jego owłosienie należy wysuszyć. Dzięki temu zapobiec można jego skręcaniu się, kołtunieniu czy filcowaniu, co pogorszać może wygląd psa i utrudniać jego codzienną pielęgnację.

W niezbędniku każdego czworonoga z włosami znaleźć powinny się akcesoria, takie jak: grzebień, szczotka lub zgrzebło, nożyczki, trymer (to sprawdzony sposób na ograniczenie ilości wypadających włosów) oraz filcak (narzędzie to pozwala na skuteczne pozbycie się splątanego owłosienia).

Rasy psów z sierścią mają jeden, czasem bardzo znaczący minus, w stosunku do psów z włosami. Jaki? Niestety, bywają alergenne. A Pies z włosami to idealny pies dla alergika – warto o tym pamiętać!

1 KOMENTARZ

  1. Mam specjalną rękawicę z wypustkami do czesania mojego Hugo, poza tym Roomba codziennie odkurza całe mieszkanie z sierści, którą i tak gubi. Długowłosy pies wymaga specjalnej pielęgnacji, ale uwielbiam się przytulać do tego puchatego futra 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj