Pielęgnacja psów z włosami różni się od pielęgnacji psów, które posiadają podszerstek. Psy nie gubią włosów tak często, jak psy z sierścią, dzięki czemu nie ma potrzeby codziennego ich sprzątania. Są one także często wybierane jako psy dla alergików, ponieważ rzadko uczulają. Włosy psów są miękkie i miłe w dotyku, jednak aby zachowały piękny i zdrowy wygląd, właściciel musi poświęcić sporo uwagi na zabiegi pielęgnacyjne. Dowiedz się czym różni się sierść od włosów u psa i jak należycie o nią dbać!

Jest kilka popularnych ras psów, które zamiast sierści mają włosy. Należą do nich Yorkshire terrier, maltańczyk, shih-tzu, pudel, bichon frise, grzywacz chiński, samojed czy sznaucer. Bardzo często te rasy psów są wybierane dla dzieci z alergią lub przez osoby które nie lubią śladów sierści w domu.

Czym różni się sierść od psich włosów

Psy z sierścią posiadają podszerstek, a ich okrywa rośnie do pewnej długości (odpowiedniej dla danej rasy). O sierść psa należy regularnie dbać, jednak nie są to zabiegi zbytnio wymagające. Nie trzeba czesać jej codziennie, a kąpiele będą wystarczające w przypadku dużego zabrudzenia (wyjątkiem są psy ras długowłosych, które takich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują częściej). O częstym czesaniu trzeba pamiętać w okresie linienia – wiosną i jesienią. W zimie okrywa włosowa psów z sierścią zmienia się na grubszą i bardziej gęstą dostosowując się w ten sposób do zmieniających się warunków atmosferycznych. Jest to dla nich wystarczający sposób utrzymania równowagi termicznej w chłodne dni. Sierść chroni psa również przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Psy z włosami nie posiadają podszerstka w ogóle lub występuje on w niewielkiej ilości. Włosy rosną na długość cały czas, dlatego oprócz codziennego czesania, które zapobiega kołtunieniu się włosów, trzeba pamiętać o regularnych wizytach u groomera w celu podcięcia włosów. Psy mają włosy nie linieją, włos jest o wiele delikatniejszy od sierści, nie wbija się w dywan, wykładzinę czy tapicerowane meble, dlatego łatwiej go posprzątać. Brak podszerstka nie zapewnia odpowiedniej izolacji przed zimnem i wilgocią, dlatego zimą warto ubierać psy w odpowiednie ubranka. Zapewnią im one ochronę przed chłodem.

Zabiegi pielęgnacyjne, których potrzebują psy z włosami

Pielęgnacja psów z włosami jest bardziej wymagająca niż u psów z sierścią. Należy znaleźć na nią czas każdego dnia. Wiąże się również z większymi nakładami finansowymi na kosmetyki do pielęgnacji czy zabiegi groomerskie. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup psa z włosami, powinieneś wziąć te wszystkie aspekty pod uwagę i zdecydować czy jesteś w stanie temu wszystkiemu podołać.

Regularne zabiegi, jakich wymagają psy z włosami, to:

  • czesanie – psa należy czesać codziennie zwłaszcza po powrocie ze spaceru. Długie włosy mają tendencję do plątania się i nieczesanie mogą tworzyć trudne do usunięcia kołtuny. Należy zaopatrzyć się w szczotki grzebienie i zgrzebła przeznaczone dla psów z włosami
  • kąpiel – jeśli masz wątpliwości co do częstotliwości kąpania swojego psa, najlepiej zapytaj o radę groomera. Podpowie ci, czy twój pupil wymaga kąpieli raz na tydzień czy rzadziej. Do kąpieli należy używać kosmetyków przeznaczonych dla psów konkretnej rasy. Oprócz szamponów zaleca się stosowanie odżywek, które nawilżą włos, nadzadzą połysk i ułatwią rozczesywanie. Po kąpieli, psa trzeba dokładnie wysuszyć. Uważaj na przeciągi i zrezygnuj ze spacerów z psem po kąpieli, by go nie przeziębić.
  • trymowanie – usuwanie martwych włosów z wykorzystaniem narzędzi do trymowania (trymer, paluszek trymerski, kamień do trymowania). Trymowanie poprawia wygląd okrywy włosowej, a usuwając martwe włosy pozostawia miejsce na wyrośnięcie nowych
  • strzyżenie – włosy u psów rosną cały czas, dlatego niezbędne jest systematyczne ich podcinanie. Dzięki strzyżeniu pies będzie wyglądał schludnie, włosy nie będą mu wpadały do oczy, a a włosy na łapach przeszkadzały w chodzeniu. Strzyżenie można wykonać samemu w domu, jeśli ma się do tego odpowiednie narzędzia (maszynki do strzyżenia psów, nożyczki groomerskie) i odrobinę umiejętności. Można również umówić psa na wizytę u groomera, czyli psiego fryzjera, który kompleksowo zadba o wygląd i wykona profesjonalnie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.

W przypadku psów z jasną sierścią, które mają tendencje do łzawienia, konieczne będzie także regularne usuwanie przebarwień z okolic oczu.Do zabiegów pielęgnacyjnych psy należy przyzwyczajać od młodego wieku, by nie kojarzyły się psu negatywnie. Kosmetyki dla psów, akcesoria do pielęgnacji sierści i narzędzia groomerskie kupuj w sprawdzonych hurtowniach groomerskich, jak Groomer.com.pl. Będziesz mieć wtedy pewność, że są one dobrej jakości i bezpieczne dla twojego pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj