Zauważasz, że Twój czworonożny przyjaciel nadmiernie przybrał na wadze, ale nie wiesz, co zrobić, aby odzyskał prawidłową masę ciała? Zadanie to nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji i podstawowej wiedzy. Dowiedz się, jakie są przyczyny nadwagi i jak postępować w przypadku jej stwierdzenia!
Spis treści:
- Konsekwencje nadwagi u psa
- Przyczyny nadwagi u psa
- Jak pomóc psu z nadwagą?
Konsekwencje nadwagi u psa
Nadwaga u psa to problem znacznie poważniejszy niż tylko nieestetyczny wygląd. Jej konsekwencje mogą realnie zagrażać zdrowiu a pośrednio nawet życiu zwierzęcia. Tylko niektóre z nich to:
- zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia;
- cukrzyca (często bywa nie tylko skutkiem, ale też przyczyną nadwagi, o czym szerzej poniżej);
- dolegliwości skórne;
- nadmierne obciążenie układu kostnego i stawów zwiększające ryzyko schorzeń i kontuzji;
- niewydolność nerek;
- zapalenie trzustki;
- niewydolność wątroby.
W przypadku, gdy zauważysz nadmierny wzrost masy cała swojego podopiecznego, nie bagatelizuj tego zjawiska. Pamiętaj też o tym, że samo zmniejszenie dawki pokarmu nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Przyczyny nadwagi u psa
Nadwaga u psa może wynikać zarówno z czynników wewnętrznych (np. choroba), jak i zewnętrznych (np. nieprawidłowa dieta). Poznaj najczęściej diagnozowane przyczyny nadwagi u psów:
- zbyt niski poziom aktywności fizycznej, niedostosowany do potrzeb i wymagań rasy;
- nieprawidłowa dieta – źle dobrana karma (np. nieodpowiednio do wieku, masy ciała, poziomu aktywności), zbyt kaloryczna;
- przekarmienie – dokarmianie czworonoga pomiędzy posiłkami, za duża codzienna dawka pokarmu w stosunku do realnego zapotrzebowania, karmienie pożywieniem, które nie jest przeznaczone dla psów (resztki, kaloryczne, tłuste);
- schorzenia – cukrzyca, choroby stawów, które uniemożliwiają lub w znacznym stopniu ograniczają aktywność, niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga.
Przeanalizuj, czy któryś z tych punktów dotyczy Twojego psa. Jeśli tak i obserwujesz niepokojący wzrost wagi, czas działać!
Jak pomóc psu z nadwagą?
Jeśli masz wątpliwości, jak postępować, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który oceni stan zdrowia psa i wykluczy lub potwierdzi inne dolegliwości. W przypadku, gdy wykryte zostanie schorzenie, konieczne jest jego leczenie, bowiem tylko bezpośrednie działanie na przyczynę przyniesie realne efekty i – co najważniejsze! – uchroni psa przed przykrymi, niebezpiecznymi konsekwencjami. Jeżeli pies nie cierpi na poważną chorobę, a nadwaga jest prawdopodobnie skutkiem nieprawidłowej diety lub/i braku ruchu, skorzystaj z poniższych wskazówek:
- zbilansowana dieta – czyli taka, która zapewni psiemu organizmowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, a przy tym będzie odpowiednio dobrana do wieku Twojego pupila, jego masy ciała, poziomu aktywności i indywidualnych potrzeb. Wybierz wysokiej jakości pożywienie, jak karmy bytowe lub karmy specjalistyczne SPECIFIC™, np. dedykowane psom zmagającym się z nadwagą, cukrzycą, zaparciami etc.;
- aktywność fizyczna – pies, który ma nadwagę i do tej pory spędzał czas głównie na kanapie, nagle nie przebiegnie 10 km, tylko dlatego, że musi zrzucić nadprogramowe kilogramy! Aktywność powinna być regularna, ale umiarkowana i dostosowana do możliwości czworonoga. Czas trwania treningów i ich intensywność zwiększaj stopniowo;
- przysmaki – uważasz, że pies „na diecie” musi pożegnać się z przekąskami? Nic bardziej mylnego! Może je otrzymywać, ale pod warunkiem, że będą niskokaloryczne i nie będą przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania na energię. Podając smaczki, zmniejsz ilość karmy, która trafia do miski;
- kontrola wagi – regularnie (średnio 1 raz w tygodniu) sprawdzaj wagę psa, aby zmodyfikować plan, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Powrót do prawidłowej masy ciała to proces, dlatego nie próbuj niczego przyspieszać i „przeskakiwać” kolejnych etapów. W przypadku, gdy obawiasz się, że nie podołasz samodzielnie temu zadaniu, możesz dodatkowo skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym.