Z całą pewnością kochamy nasze zwierzaki i chcemy im zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Czasami jednak zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, które zaskakują. Twój pies uciekł z podwórka lub zerwał się ze smyczy podczas spaceru? Co robić, gdy nasz pies zaginie? Jakie kroki należy wykonać? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Nie panikuj!

Pierwszym i podstawowym krokiem jest zachowanie spokoju. Panikowanie z całą pewnością nie pomoże rozwiązać tej trudnej sytuacji. Spokój natomiast jest na wagę złota. Weź kilka głębokich wdechów i zastanów się, gdzie może być Twój zwierzak. Jeżeli Twój pies posiada lokalizator (https://notione.com/sklep/lokalizator-psa-kota), koniecznie sprawdź sygnał w dedykowanej aplikacji. Dzięki temu w szybki sposób odnajdziesz zgubę i odetchniesz z ulgą. Co jednak robić dalej, gdy nie posiadasz takiego sprzętu?

Zacznij poszukiwania od najbliższej okolicy

Przeszukaj najbliższą okolicę. Możesz do tego zaangażować swoich bliskich. Sprawdź wszystkie miejsca, które są lubiane przez Twojego zwierzaka. Pamiętaj że, psy są najbardziej aktywne o świcie i zmierzchu, więc warto skupić się na tych dwóch porach dnia. Do poszukiwań możesz wykorzystać rower lub auto. Dzięki temu będziesz w stanie przeszukać większy obszar, a szanse na odnalezienie psiaka wzrosną. Pamiętaj także, że podczas jazdy samochodem warto mieć otwarte okno. To daje lepszą widoczność i pozwala na dostrzeżenie większej liczby szczegółów.

Niezbędny ekwipunek

Na poszukiwania warto zabrać ze sobą ulubione smaczki oraz smycz. Dobrym rozwiązaniem będzie także zabranie ulubionej zabawki, najlepiej takiej, która wydaje odgłosy. Bardzo możliwe, że zagubiony pies usłyszy jej dźwięk i zwyczajnie do Ciebie przybiegnie. Jeżeli posiadasz drugiego psa lub Twój pupil ma innego psiego przyjaciela, konieczne zabierz go ze sobą. Zwierzaki mają lepszy węch i słuch. Bardzo możliwe, że dzięki temu wytropią poszukiwanego, a sprawa zaginięcia Twojego pupila zostanie jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem.

Jak nawoływać zagubionego psa?

Podczas poszukiwań krzycz imię psa. Przygotowane smaczki lub zabawki wystawiaj na powietrze tak, by zapach mógł się rozprzestrzeniać wraz z podmuchami wiatru. Zwróć szczególną uwagę na krzaki, krzewy czy miejsca pod samochodami lub przy śmietnikach. To właśnie tam Twój zwierzak może się schować z powodu strachu, kontuzji lub zwyczajnej chęci odpoczynku. Nie zapomnij również, aby pytać przechodniów, czy nie widzieli Twojego pupila. Warto mieć w takim przypadku jego zdjęcie, które będziesz mógł pokazać innym. Bardzo często osoby z okolicy są w stanie pomóc. Warto to więc wykorzystać.

Nie znalazłem swojego psa – Co dalej?

Co zrobić, gdy ta stresująca sytuacja się przedłuża, a Ty nie możesz znaleźć zwierzaka? Koniecznie zajrzyj na grupy sąsiedzkie, które prężnie działają w mediach społecznościowych. To właśnie tam bardzo często publikowane są posty z zaginionymi zwierzętami. Dodatkowo przejrzyj strony pobliskich schronisk dla zwierząt. Bardzo możliwe, że ktoś już znalazł Twojego psa i przetransportował go w to bezpieczne miejsce. Ostatnim krokiem będzie umieszczenie ogłoszenia na Facebooku oraz na tablicach ogłoszeniowych na Twoim osiedlu. Zostaw tam swój numer telefonu i informację o nagrodzie za znalezienie zguby. Te kroki powinny pomóc w rozwiązaniu tej nieprzyjemnej sytuacji.

Bez wątpienia lepiej zapobiegać, niż konfrontować się później z niepokojem, który związany jest z poszukiwaniem zagubionego zwierzaka. Właśnie dlatego warto zainwestować w specjalistyczny lokalizator, który bez wątpienia będzie pomocny w takim wypadku. Mamy jednak nadzieję, że opisana powyżej sytuacja nigdy Cię nie spotka, a Ty i Twój pies nigdy nie doznacie takiego stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj