Jaka powinna być karma dla psa? To niezwykle ciężkie pytanie, jakie stawiają sobie zarówno młodzi opiekunowie, jak również wieloletni wielbiciele czworonogów. Rynek stale się zmienia, tak samo zmieniają się style dietetyczne. To, na co mogli sobie jeszcze parę lat temu pozwalać wytwórcy karm, obecnie jest już niedozwolone. Nie jest zupełnie tak prosto wybrać karmę dla czworonoga, zwłaszcza patrząc na ogrom doboru na sklepowych półkach. Równocześnie sprawa diety jest bardzo istotna, gdyż ma istotne znaczenie, gdy idzie o zdrowie naszego przyjaciela. Należy zatem do tejże decyzji podejść serio.
Jak poznać odpowiednią karmę dla psa?
Doskonała, zbilansowana karma dla psa gwarantuje mu wszelkie potrzebne elementy wzmacniające, co znaczy, iż nie należy ich również suplementować. Pies jest z natury względnym mięsożercą (w przeciwieństwie do kota, jaki jest stałym mięsożercą). Znaczy to, iż jego system jest w stanie przyswajać elementy wzmacniające z pozostałych posiłków, lecz podstawowym oraz odpowiednim ich zarzewiem jest właśnie mięso. Również karma winna być dopasowana do jego osobistych potrzeb pokarmowych, wieku, stanu zdrowia oraz potencjalnych nadwrażliwości.
Najlepiej karma z mięsem
Reguła jest prosta – można to zestawić do doboru parówek lub kiełbasek w sklepie, prawda? Zawsze patrzymy na to czy jest w nich mięso oraz ile go jest. Mięso powinno być na pierwszym miejscu, a im go więcej, tymże lepiej.
Karmienie psów starszych
Dzięki postępowi jaki dokonał się w obszarze walki z dolegliwościami, jak również odżywiania czworonogów domowych oraz opieki zdrowotnej nad nimi, przedłuża się okres ich życia. Generalnie przyjmuje się, iż 7 lat stanowi symboliczną granicę między psem dorosłym natomiast starym, jest to natomiast niezwykle orientacyjny współczynnik. Jest mnóstwo elementów wpływających pośrednio bądź wprost na mechanizm starzenia się psa, natomiast rozpiętość wieku, jaki można przyjąć za start starości, jest ogromna, zatem karma dla psa starszego musi być właściwie przystosowana.
Jak karmić?
Zwykle większość psów jest karmiona raz bądź dwa razy dziennie, w zależności od rasy. Częstsze karmienie, zabezpiecza przed tendencją do żebrania oraz interesowania się jedzeniem śmieci. Mniejsze psy mogą wymagać częstszego jedzenia (chociażby 4-5 razy dziennie), natomiast zwłaszcza psy ras ogromnych mają skłonność do szybkiego pochłaniania jedzenia, co może doprowadzać do kłopotów jelitowych.