Twój pies coraz częściej cierpi z powodu problemów żołądkowych? Zauważasz u niego objawy alergii pokarmowej? A może weterynarz zalecił zmianę psiej diety? W niektórych przypadkach konieczne może być wyeliminowanie zbóż. Dlaczego dieta dopasowana do potrzeb psa jest tak ważna? Jaka karma bezzbożowa dla psa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Psia dieta – na co zwracać uwagę?
Właściciele psów mają obowiązek zadbać o to, by psy spożywały zbilansowane, zrównoważone posiłki. Psie jedzenie powinno zawierać wszystkie niezbędne składniki: białko, węglowodany, witaminy i minerały. Czasy, gdy pies karmiony był resztkami ze stołu właścicieli, dawno już minęły – na szczęście! Obecnie do dyspozycji mamy wiele gotowych karm, dzięki czemu odpowiednie żywienie psa nie jest wcale trudne. Dobra karma zawiera mięso, oleje (rybie lub roślinne) – źródło kwasów omega-3 i omega-6 oraz owoce i warzywa. W karmach, szczególnie suchych, znaleźć można także zboża. Są one źródłem węglowodanów, a te z kolei dostarczają psu energii i uczucia sytości. Pamiętajmy jednak, że psie menu różni się znacząco od ludzkiego, a nadmiar zbóż w psiej misce może spowodować wiele negatywnych konsekwencji. Niestety, tańsze gotowe karmy pełne są wypełniaczy, wśród których pierwsze skrzypce gra właśnie zboże. Czy zatem karma bezzbożowa dla psa to lepszy wybór?
Karma bezzbożowa dla psa – dlaczego warto?
W niskiej jakości karmach głównym składnikiem wcale nie jest mięso! W składzie znaleźć można przetworzone zboże, którego spożycie w nadmiarze często powoduje wysypkę, problemy żołądkowe czy alergie pokarmowe. Karma bezzbożowa polecana jest przede wszystkim dla psów z nietolerancją glutenu oraz alergiami pokarmowymi. Można jednak podawać ją każdemu psu: aktywne pieski potrzebują dużej ilości białka, a to właśnie karmę bezzbożową charakteryzuje wysoka zawartość białka. Karma bezzbożowa dla psa (https://psokoty.pl/bezzbozowa-karma-dla-psa) nie zawiera jednak wyłącznie mięsa: w składzie znajdują się także owoce oraz warzywa takie jak ziemniaki, marchew czy brokuły. W ten sposób dostarczasz psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych bez ryzyka, że nabawi się alergii pokarmowej lub problemów z żołądkiem. Pamiętaj jednak, że nie każdy pies będzie zainteresowany jedzeniem karmy bezzbożowej; przy doborze karmy kieruj się zawsze zarówno stanem zdrowia, jak i potrzebami oraz preferencjami pupila.
Jaką karmę bezzbożową wybrać dla psa?
Producenci psich karm coraz częściej oferują karmy bezzbożowe. Produkty różnią się jednak między sobą, dlatego zanim dokonasz zakupu, koniecznie zapoznaj się ze składem. Dobra karma bezzbożowa nie powinna zawierać sztucznych barwników, soi i konserwantów. Warto odróżniać także karmę bezglutenową od bezzbożowej: ta pierwsza nie zawiera jedynie części zbóż, na przykład pszenicy lub żyta. W karmie bezzbożowej natomiast nie znajdziesz również jęczmienia, owsa, gryki, kukurydzy czy prosa. Zwróć uwagę, czy w składnikach karmy na pierwszym miejscu zostało wymienione białko pochodzenia zwierzęcego, a następnie tłuszcze – jeśli jest inaczej, nie warto sięgać po ten produkt.
Karmy dla wymagających psów
Karmy bezzbożowe różnią się między sobą pod względem składu – dzięki temu mogą być dedykowane także psom ze specjalnymi potrzebami. Jeśli twój pupil jest bardzo aktywnym psem, karma z wysoką zawartością białka będzie dla niego najlepszą propozycją. Z kolei psi seniorzy powinni spożywać karmę wzbogaconą o składniki wzmacniające kości i stawy.
Czy dieta bezzbożowa psa musi być droga?
Suche karmy bez dodatkowych wypełniaczy i polepszaczy smaku siłą rzeczy będą droższe; zdarza się jednak, że producenci sztucznie podnoszą ceny karmy o niezbyt dobrym składzie. Z tego powodu warto zawsze dokładnie sprawdzać skład karmy i wybierać propozycje renomowanych producentów. Kupując karmę bezzbożową, musisz liczyć się z większym wydatkiem, jednak prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na zdrowie psa. Karmienie psa produktami niskiej jakości może prowadzić do otyłości, problemów z trawieniem i innych dolegliwości. Jeśli chcesz zaoszczędzić, kupuj karmę w dużych workach – w ten sposób zapłacisz mniej za kilogram suchej karmy.