Niestety, często nie doceniamy wagi zagrożenia, jakie stwarza posiadanie przez naszego pupila „pasażera na gapę”. Pamiętajmy o tym, że nie tylko bezpańskie psy i koty są narażone na kontakt z pasożytami – również zwierzęta, które nigdy wcześniej nie wychodziły z domu, są objęte sporym ryzykiem!

Z jakimi pasożytami mamy najczęściej do czynienia?

Do najczęstszych pasożytów, z jakimi mamy do czynienia w przypadku psów oraz kotów, należą m.in. nicienie, swoim kształtem przypominające białe nitki, oraz tasiemce, których człony podobne do ziaren ryżu możemy zauważyć w okolicach ogona zwierzęcia. Te dwa typy pasożytów możemy zauważyć gołym okiem. Istnieje jednak szereg “pasażerów na gapę”, których obecność jesteśmy zdolni wykryć wyłącznie przez badanie mikroskopowe. Do tej grupy pasożytów należą przykładowo: nicienie rozwijające się w tkance podskórnej oraz w układzie krwionośnym, a także organizmy jednokomórkowe, jak chociażby Toxoplasma gondii lub Giardia intesitinalis.

W jaki sposób nasz pupil może zarazić się pasożytem?

Możliwości rozprzestrzeniania się pasożytów wewnętrznych jest naprawdę sporo. Jaja nicieni wydalane będą wraz z kałem żywiciela. W czasie spaceru po zanieczyszczonej trawie czy chodniku, możemy przynieść je do domu na podeszwach butów i już tylko w ten sposób stworzyć szansę na zarażenie się naszego pupila. Pamiętajmy o tym, że nasz zwierzak może nigdy nie wychodzić z domu, a mimo to ryzyko jego kontaktu z pasożytami wciąż istnieje!

Do innych sposób zarażenia się pasożytami należą m.in.: spożywanie nieprzebadanego surowego mięsa, kontakt z odchodami innych zwierząt, picie wody z zanieczyszczonej kałuży czy kontakt z pewnymi owadami (np. komary przenoszące larwy nicieni).

Warto mieć na uwadze to, że najbardziej narażone na kontakt z pasożytami wewnętrznymi są zwierzęta eksplorujące otoczenie bez nadzoru właściciela.

Jak ochronić zwierzę przed pasożytami?

Zwierzęce pasożyty wewnętrzne stanowią poważne zagrożenie – nie tylko dla zdrowia naszych pupili, ale często również dla ich życia. Pamiętajmy także o tym, że niektóre z pasożytów zagrażających naszym pupilom, są również niebezpieczne dla ludzi. Także z tego względu powinniśmy dbać o bezpieczeństwo naszych zwierząt.

Ważna tu będzie profilaktyka oraz regularne odrobaczanie pupila. Bardzo dobrze – zarówno w przypadku psa jak i kota – sprawdzą się tabletki na odrobaczanie. W przypadku zwierząt stwarzających trudności podczas podawania tabletek, alternatywnym rozwiązaniem mogą stać się również krople na odrobaczanie, których działanie jest dokładnie takie samo.

Bibliografia:

  1. https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-wewnetrzne/inne/o-pasozytach-wewnetrznych/
  2. https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-wewnetrzne/tasiemce/tasiemce/
  3. https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-wewnetrzne/nicienie/nicienie-zoladkowo-jelitowe/
  4. https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-wewnetrzne/nicienie/nicienie-sercowe-i-plucne/
  5. https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-wewnetrzne/nicienie/nicienie-skorne/
  6. https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-wewnetrzne/inne/giardia/
  7. https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-wewnetrzne/inne/toxoplasma/