Pies w ferworze zabawy i zaspokajania wrodzonych instynktów może zniszczyć starannie zaplanowane rabaty kwiatowe, a nawet wykopać i przegryźć korzenie drzew. Wybieg i ogrodzenie dla psa zabezpieczą ogród przed potencjalnym zdewastowaniem go przez czworonoga. Odpowiedni tor przeszkód natomiast ułatwi ćwiczenie sztuczek, a to pomoże wzmocnić więź między Tobą i psem. Dowiedz się, jak zorganizować miejsce dla psa w ogrodzie, aby zapewnić mu rozrywkę i zabezpieczyć rośliny.
Czemu służy wybieg dla psów?
Jeśli planujesz wypuszczać swojego psa do ogrodu, licz się z konsekwencjami. Jedne psy będą leniwie wygrzewać się w słońcu, inne przekopią rabaty kwiatowe i poobgryzają kable puszczone na powierzchni. Psy myśliwskie, takie jak teriery, mogą nawet wykopywać korzenie drzew i je przegryzać lub polować na nornice, ptaki, koty czy zwierzęta sąsiada. Możesz próbować oduczyć psa niektórych jego zachowań, ale psia natura prędzej czy później o sobie przypomni.
Ruch jest jedną z podstawowych psich potrzeb. Psy są szczęśliwe, jeśli mogą swobodnie węszyć i eksplorować teren. Uwielbiają przekopywanie ziemi, tarzanie się w trawie (i nie tylko!), zabawę z innymi psami (nie wszystkie) i członkami rodziny, do której należą.
Psy mają silną potrzebę bezpieczeństwa, często niepokoją je odgłosy ulicy lub obcy ludzie przechodzący obok posesji. Warto zapewnić psu miejsce do spokojnego odpoczynku, gdzie będzie on mógł odciąć się od bodźców.
Wybieg dla psa służy przede wszystkim zaspokojeniu psiej potrzeby ruchu. Z założenia pies na wybiegu może swobodnie biegać, węszyć, tarzać się i kopać w ziemi. Jeśli tylko masz taką możliwość, wygospodaruj przestrzeń na wybieg w ogrodzie, a uratujesz przydomową zieleń i uszczęśliwisz swojego futrzanego przyjaciela. Wybieg warto wyposażyć w akcesoria, które będą służyć zabawie i odpoczynkowi.
Czytaj także: Wybieg dla psa w ogrodzie – jak zabezpieczyć i przygotować miejsce w ogrodzie dla psa?
Tylko pamiętaj, zapewnienie psu przestrzeni na codzienną zabawę nie zastąpi spacerów. Psy potrzebują stymulacji węchowej, a nic jej tak nie zapewni, jak możliwość obwąchania nowych i nieznanych miejsc w trakcie długich spacerów.
W co wyposażyć wybieg dla psa?
Planowanie wybiegu rozpocznij od wyznaczenia terenu. Najlepiej, aby ulokowany był on w głębi posesji. Szybko przekonasz się, że plac zabaw dla psa stanie się najmniej estetycznym miejscem na całej działce. Pies poczuje się bezpiecznie z dala od ulicy, przechodniów i samochodów, które będzie miał potrzebę obszczekać. Poniżej wskazujemy rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę, wydzielając miejsce dla psa w ogrodzie.
Ogrodzenie dla psa
Planowanie wybiegu rozpocznij od wydzielenie terenu i doboru odpowiedniego ogrodzenia. W wyborze kieruj się nie tyle estetyką, co trwałością i wytrzymałością. Im cięższy i większy pies, tym solidniejszej konstrukcji będzie potrzebował. W większości przypadków jako ogrodzenie dla psa świetnie sprawdzi się lekka siatka pleciona.
Buda dla psa w ogrodzie
Psy przesypiają większość doby. Zwłaszcza po intensywnej zabawie potrzebują miejsca, w którym mogą bezpiecznie wypocząć. Organizując miejsce dla psa w ogrodzie, pomyśl o dobrej jakości budzie, w której pies będzie miał możliwość odciąć się od otaczających go bodźców. Warto, aby chroniła przed zmienną pogodą, szczególnie pod Twoją nieobecność.
Sprawdź też poradnik: Buda dla psa – jak duża powinna być psia buda?
Tor przeszkód dla psa
Większość czworonogów wykazuje dużą potrzebę stymulacji intelektualnej. Aby ją zaspokoić, warto stawiać psu wyzwania i uczyć sztuczek. Tor przeszkód pozwala ćwiczyć psu zwinność, a nauka wykonywania komend zacieśnia więź łączącą psa i jego opiekuna. Psy szkolone przez swoich panów są o wiele posłuszniejsze. Regularne ćwiczenie przyniesie więc wiele korzyści, jak chociażby to, że pies chętniej posłucha, że ma przestać gryźć kable, drapać elewację domu czy karoserię auta. Poza tym będzie na to zbyt zmęczony.
Polecamy Twojej uwadze tor przeszkód agility. Dzięki niemu zbudujesz plac zabaw dla psa w ogrodzie. Przeszkody mają różny stopień trudności. Pies długo się nim nie znudzi. Agility to dyscyplina sportowa, która rozwija u psa zwinność, intelekt i posłuszeństwo wobec swojego przewodnika.
Co zamiast wybiegu dla psa? Jak zabezpieczyć ogród przed psem?
Wybieg dla psa nie jest rozwiązaniem dostępnym dla każdego. Szczególnie posiadaczom małych ogrodów będzie trudno wyznaczyć odpowiednio duży teren, aby pies mógł się wybiegać. Jak w takiej sytuacji zapewnić psu czas na świeżym powietrzu i zabezpieczyć przydomową roślinność?
Z pomocą przychodzą kojce. To rodzaj przenośnego ogrodzenia dla psa, które można postawić zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Bardzo dobrze sprawdzają się jako wybieg dla szczeniąt. Maluchy nie potrzebują jeszcze tyle przestrzeni, co dojrzałe psiaki.
Kojce dla dorosłych psów stanowią przestrzeń bezpieczeństwa i miejsce odpoczynku. Nie powinien mieć do nich dostępu nikt poza psem, wówczas zwierzak będzie mógł w pełni się zrelaksować. W zależności od rozmiaru czworonoga kojec zewnętrzny powinien mierzyć od 9 do 15 mkw. Domowy może być mniejszy, o ile pies może swobodnie z niego wychodzić.
Czytaj również: Kojec dla psa – jak zrobić kojec dla psa do domu?
Kojec zewnętrzny pozwoli zabezpieczyć ogród w chwilach, kiedy jesteś zajęty swoimi sprawami i nie możesz przypilnować, czy zwierzak nie dewastuje ogrodzenia lub starannie wypielęgnowanej roślinności. Dzięki temu rozwiązaniu nawet w niewielkim ogrodzie pies znajdzie swoje miejsce i będzie mógł spędzać czas na świeżym powietrzu, czyli tak, jak lubi najbardziej.
Źródło zdjęć: pexels.com