Występowanie robaków u zwierząt jest czymś powszechnym, dlatego lekarze weterynarii zalecają systematyczne odrobaczanie pupili. To, że pies ma robaki, najczęściej nie jest widoczne, a odrobaczanie psa powinno odbywać się co najmniej raz na 3 miesiące. Jeśli inwazja pasożytów jest zaawansowana, mogą pojawić się następujące objawy: saneczkowanie, brak apetytu, utrata masy ciała, apatia. Zobaczmy, skąd biorą się robaki u psa oraz jak sobie z nimi poradzić.

Robaki u psa – drogi zakażenia

Psy to zwierzęta, o które trzeba szczególnie dbać. Wymagają systematycznej pielęgnacji i obserwowania, a każda osoba, która kocha swojego pupila, wie, że konieczne są także codzienne spacery. Zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrza naszych domów stanowią ryzyko zakażenia się psa pasożytami, które mogą powodować różne dolegliwości oraz schorzenia pasożytnicze. Choć całkowite uniknięcie robaków jest mało prawdopodobne, poznając drogi, jakimi drobnoustroje dostają się do organizmu zwierzęcia, można podjąć szereg działań profilaktycznych.

Wśród przyczyn zarażenia się psa pasożytami wyróżniamy 4 główne:

  • droga pokarmowa;
  • przez łożysko (śródmacicznie);
  • przez pchły;
  • przez kontakt bezpośredni lub układ moczowo-płciowy.

Jak pies zaraża się pasożytami, czyli na co uważać?

Chcąc zmniejszyć ryzyko zarażenia się pasożytami przez psa, warto wiedzieć, jak robaki rozwijają się po dostaniu się do organizmu pupila.

Zakażenie drogą pokarmową

Stadia inwazyjne dostają się do organizmu zwierzęcia najczęściej po spożyciu zakażonych pokarmów lub wody. Następnie postacie larwalne ulegają aktywacji, opuszczając jaja i cysty. Drobnoustroje lepiej rozwijają się w odpowiednim pH, przy udziale składników żółci oraz określonych enzymów. U szczeniąt do zakażenia dochodzi wielokrotnie po wypiciu zakażonego mleka matki. Taka parazytoza jest bardzo niebezpieczna, ponieważ często pasożyty rozwijają się u całych miotów, a małe pieski, które nie mają w pełni rozwiniętego układu immunologicznego, są bardziej narażone na groźne konsekwencje robaczycy. To właśnie dlatego bardzo ważne jest odrobaczanie wszystkich psów, a nie tylko tego, który aktualnie wykazuje objawy.

Zakażenie śródmaciczne

Szczenięta mogą zakazić się pasożytami od matki także drogą śródmaciczną, czyli przez łożysko, jeszcze podczas życia płodowego. W ten sposób często przebiega inwazja pierwotniaków i pasożytów wielokomórkowych, takich jak glista Toxocara canis. Tym pasożytem można zarazić się na dwa sposoby. Pierwszy to zakażenie inwazyjnymi jajami ciężarnej suki. Kiedy larwy wyklują się z jaj, przedostają się poprzez mały krwiobieg krwi do dużego, gdzie mogą natrafić na płód i dostać się do niego. Druga droga, to gdy otorbione larwy glisty zagnieżdżą się u suki w nerkach jeszcze przed ciążą, a z chwilą zapłodnienia uaktywniają się pod wpływem hormonów i uwalniają z torebki, wnikając do szczeniąt i umiejscawiając w ich wątrobie.

Zakażenie przez pchły

Tą drogą do zakażenia dochodzi, gdy pies połknie zakażoną pchłę. Dlatego by chronić psa przed pasożytami wewnętrznymi, należy pamiętać też o skutecznej profilaktyce przeciw pchłom.

Zakażenie poprzez kontakt bezpośredni

Jest to również częsta forma zakażenia. Nasz pupil może nabawić się pasożytów po kontakcie z innym zakażonym psem lub środowiskiem, w którym występują robaki.

Robaki u psa – jak i czym leczyć?

Profilaktyczne odrobaczanie psa to coś, o czym każdy właściciel powinien pamiętać. Warto wiedzieć, że nasi pupile nie zawsze pokazują wyraźne objawy zakażenia pasożytami, tymczasem robaczyce mogą powodować groźne konsekwencje dla zdrowia pupila. Ważne, aby wybrać odpowiedni produkt na odrobaczanie, który nie tylko skutecznie zwalczy robaki oraz pozostawione przez nie jaja, ale także nie będzie powodował niechęci u psa.

Drontal Dog Flavour firmy Vetoquinol to tabletki na odrobaczanie psa dostępne bez recepty u lekarzy weterynarii i w sklepach zoologicznych. Produkt wykazuje szerokie spektrum działania, a przy tym dostępny jest w postaci kosteczki o mięsnym aromacie, która znacznie ułatwia podawanie preparatu zwierzęciu. Vetoquinol znany jest z tego, że od samego początku stawia na dobro zwierząt, będąc obecnie liderem parazytologii zwierząt na polskim rynku.

Jak często odrobaczać psa?

Jeżeli pies przebywa głównie w mieszkaniu, a podczas spacerów nie ma kontaktu z parkami, innymi zwierzętami i ich odchodami, surowym mięsem oraz robakami, wystarczy odrobaczać go co 6-12 miesięcy przeciw nicieniom lub wykonać badanie kału u psa. W przypadku gdy zwierzak wychodzi na zewnątrz regularnie i może mieć kontakt z innymi zwierzętami oraz ich odchodami, padliną, żyjącymi na zewnątrz robakami oraz innymi zagrożeniami, dobry właściciel powinien odrobaczać go co 1-3 miesiące, w zależności od analizy ryzyka.

Drontal Dog Flavour jest dostępny bez recepty w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Warto postawić na ten wszechstronny produkt, aby zadbać o profilaktykę odrobaczania lub zareagować, gdy wystąpią niepokojące objawy (w tym przypadku najlepiej najpierw zbadać kał zwierzęcia).

Katarzyna Sztermer

Drontal Dog Flavour 150/144/50mg tabletki febantel/pyrantelu embonian/prazykwantel • Wskazania lecznicze: Zwalczanie inwazji mieszanych, wywoływanych przez nicienie i tasiemce następujących gatunków: Robaki obłe: Glisty (postać dorosła i późna niedojrzała): Toxocara canis, Toxascaris leonina • Tęgoryjce (postać dorosła): Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum • Włosogłówki (postać dorosła): Trichuris vulpis • Tasiemce (postać dorosła i późna niedojrzała): Echinococus granulosus, Echinococcus multilocularis, Dipylidium caninum, Taenia spp., Mesocestoides spp. Zwalczanie inwazji pierwotniaków Giardia spp. u szczeniąt i dorosłych psów.• Przeciwwskazania: Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą. Nie stosować w 1. i 2. trymestrze ciąży. • Podmiot odpowiedzialny: Bayer Animal Health GmbH, Niemcy • Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj