Stając się właścicielem psa, przyjmujemy na siebie również pewne obowiązki, takie jak karmienie go, zapewnienie stałego dostępu do wody, ochrona przed zimnem i upałami oraz opadami atmosferycznymi, regularne szczepienie go przeciwko wściekliźnie oraz wyprowadzanie psa na spacer. Wszystkie te elementy opieki nad zwierzakiem są niezbędne, warto zagłębić się w każdy z nich osobno, by zapewnić mu kompleksową opiekę i sprawić, że dzięki nam piesek będzie się czuć dobrze. 

Dlaczego pies potrzebuje spaceru?

Nawet mając duży ogród jako właściciele psa zobowiązani jesteśmy do codziennego wyprowadzania go na spacer, co stanowi dla naszego pupila najlepszy, wyczekiwany moment dnia. Z całym ogrodem psiak potrafi zapoznać się bardzo szybko, nawet już w ciągu kilku dni, przez co teren ten staje się dla niego zwyczajnie nudny, zaczyna szukać sobie ciekawych zajęć, takich jak rozkopywanie ziemi, szczekanie na przechodniów, niszczenie rabat kwiatowych, może także szukać możliwości ucieczki. Nuda u naszego czworonoga może doprowadzić również do niechcianych skutków, przykładowo depresji, apatii, zmniejszenia energii. Aby więc zapobiec tym niechcianym skutkom, warto poświęcić pupilowi więcej czasu i wyprowadzać go na codzienne spacery, które również dla nas niosą pozytywne skutki.

Ile powinien trwać spacer z psem?

Długość spaceru powinna być dopasowana do kondycji psa i jego rozmiarów. Większy pies potrzebuje dłuższych spacerów, natomiast mniejszy krótszych. Wszystko zależy od naszego zwierzaka, po którego zachowaniu musimy rozpoznawać, czy spacer jest wystarczający, a może za długi.

Co potrzebujesz na spacer z psem?

Jak wiadomo, pies potrzebuje obroży. Często jednak podczas spacerów pojawia się problem – zwierzak wyślizguje się z niej. Rozwiązaniem tego problemu może być nowoczesna obroża Martingale, która uniemożliwi psu ucieczkę dzięki jej sprawnej funkcji zaciskania i luzowania się. Należy pamiętać o tym, że psa musimy wyprowadzać na smyczy, doskonale podczas spacerów sprawdzi się smycz przepinana, której długość można dowolnie regulować. Na lato idealnie na spacery nad wodą sprawdzą się wodoodporne akcesoria dla psów. Dla uciekinierów bardzo przydatne są również adresówki dla psa, dzięki którym masz pewność, że piesek sam lub z czyjąś pomocą wróci do Ciebie.

Spacer z psem – jak go urozmaicić?

Spacer można połączyć z treningiem – uczyć psa aportowania, co zapewni mu dodatkową atrakcję, sprawiając, że będzie on szczęśliwszy, zadowolony. Spacery zarówno te poranne, jak i te wieczorne pozytywnie wpływają również na nas samych, ponieważ ruch powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki nim człowiek jest radosny, częściej się uśmiecha i ma więcej chęci do życia. Wieczorne spacery natomiast pomagają nam pozbyć się stresu gromadzącego się w naszym organizmie przez cały dzień. Dobrym pomysłem względem spacerów jest wybieranie nowych tras na spacery, unikanie chodzenia ciągle tymi samymi drogami. Dzięki temu piesek będzie mógł poznawać nowe zapachy, nawiązywać nowe znajomości zwierzęce, odkrywać nowe obszary, co zapewni mu brak nudy.

Jeśli zależy nam na naszych pupilach, powinniśmy codziennie zabierać je na spacery, zapewniające im dobry stan psychiczny i fizyczny. Spacery wpłyną pozytywnie nie tylko na nie, ale również na nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj