Mimo wielu kontrowersji sterylizacja suki to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w klinikach weterynaryjnych.

Czym jest sterylizacja

Sterylizacja to zabieg chirurgiczny przeprowadzony u suk polegający na wycięciu macicy oraz jajników. efektem zabiegu jest nieodwracalna bezpłodność.

Kiedy wykonać sterylizację

Suki można sterylizować między 3 a 6 miesiącem życia. Warto podkreślić, że zabieg przeprowadzony w tak wczesnym wieku nie wpływa na rozwój zwierzęcia. Za mit uznaje się także pogląd, że sterylizacja powinna być przeprowadzona dopiero po pierwszej cieczce lub po wydaniu na świat pierwszego miotu szczeniaków.

Sterylizacja czy warto?

Przeprowadzenie sterylizacji obniża ryzyko występowania ciąży urojone, nowotworów narządów rodnych czy chorobie zwanej ropomaciczem. Zapobieganie kłopotliwym sytuacjom towarzyszącym cieczce. Sterylizacja wpływa też na zmianę usposobienia suki poprzez zmniejszenie agresywnych zachowań.

Należy pamiętać, że sterylizacja jest przeprowadzona pod narkozą . Z zastosowania znieczulenia ogólnego może, ale nie musi, wynikać pewne ryzyko które trzeba rozważyć.

Decyzję o poddaniu suki zabiegowi sterylizacji warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Weterynarz kompetentnie wytłumaczy nam w jaki sposób należy przygotować pupila do zabiegu oraz jak opiekować się nim po operacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj