Pierwsza wizyta u weterynarza zazwyczaj nie wymaga specjalnych przygotowań – warto zadbać o to, żeby pies był możliwie jak najmniej zestresowany, ale nie trzeba pilnować, aby przed wejściem do gabinetu nie jadł albo nie pił przez określoną liczbę godzin. Inaczej jest wtedy, gdy ma mieć przeprowadzone zaplanowane wcześniej badania lub zabiegi. O czym należy pamiętać przed pobraniem krwi, USG albo interwencją chirurgiczną?
Usługi weterynaryjne w zależności od przychodni mogą obejmować nie tylko konsultacje, lecz także wykonywanie niezbędnych badań, a w niektórych przypadkach przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych. Najczęściej weterynarze zalecają badania laboratoryjne oraz obrazowe. Jak przygotować do nich swojego pupila?
Przygotowanie do badań laboratoryjnych
W przypadku pobrania krwi zaleca się, żeby pies był na czczo, to znaczy ostatni posiłek zjadł od 8 do 12 godzin przed wizytą. Nie powinien wcześniej wychodzić na długi spacer ani intensywnie biegać – wręcz przeciwnie, tuż przed badaniem warto pozwolić czworonogowi na kilka minut odpoczynku. Istotne jest również, aby nie wprowadzać radykalnych zmian w diecie nawet na parę dni przed pobraniem i zawsze poinformować specjalistę o przyjmowanych lub odstawionych niedawno lekach. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ leki mogą wpływać na niektóre wyniki.
Co trzeba zrobić przed USG?
A co wtedy, gdy weterynarz zleci USG? Najczęściej przeprowadza się USG jamy brzusznej, pęcherza moczowego oraz prostaty. W ramach przygotowania do badania należy zadbać o to, żeby zwierzę było na czczo – 12 godzin od ostatniego posiłku. Dwie godziny przed wizytą warto dodatkowo podać psu kapsułkę lub dwie kapsułki Espumisanu w zależności od wielkości pupila, żeby zmniejszyć ilość gazów w przewodzie pokarmowym, co pozwoli na dokładniejsze obejrzenie wszystkich jego struktur.
Jeżeli planowane jest USG pęcherza moczowego, trzeba dopilnować, żeby pies przez minimum trzy godziny przed badaniem nie opróżniał pęcherza. W związku z tym do gabinetu najlepiej przynieść go na rękach – w przypadku mniejszych zwierząt – lub przyprowadzić tak, aby nie miał możliwości oddania moczu.
Przychodnia weterynaryjna, w której można wykonać badania obrazowe to m.in. Levet: https://www.levet.pl
O czym pamiętać przed zabiegiem chirurgicznym?
Największych przygotowań wymagają zabiegi chirurgiczne. Na kilka dni przed terminem powinno się zrobić badania krwi, żeby potwierdzić, że stan zwierzęcia pozwala na przeprowadzenie zabiegu oraz zadbać o odrobaczenie psa. Na dwanaście godzin przed interwencją chirurgiczną zwierzę nie może jeść, a na dwie godziny przed pić. Dodatkowo zawsze do przychodni należy zabrać ze sobą potwierdzenie aktualnych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.
Uwaga – przeciwwskazaniami do przeprowadzenia operacji są biegunka, wymioty lub inne problemy z przewodem pokarmowym a w przypadku kastracji także cieczka. Cieczka powoduje przekrwienie narządów rozrodczych, które może skutkować nadmierną utratą krwi w trakcie zabiegu.