Każde zachowanie stanowiące odstępstwo od normy może stać się dla właściciela psa powodem do niepokoju. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które nie mają wcześniejszych doświadczeń z psami, a w domu zamieszkał szczeniaczek. Tym, co często można zaobserwować u młodych psiaków, jest czkawka. Czy powinniśmy się nią martwić?

Czkawka u szczeniaka jest naturalną fizjologiczną reakcją organizmu. To zupełnie normalne, że młode psy mają z nią do czynienia częściej. W większości przypadków czkawka jest niegroźna i po paru minutach samoistnie przechodzi. Są jednak sytuacje, w których czkawka jest sygnałem, że z psem dzieje się coś niedobrego.

Dlaczego pojawia się czkawka u psa?

Właściwie psia czkawka niewiele różni się od tego, jak wygląda ona u ludzi. To powtarzające się rytmiczne skurcze mięśni międzyżebrowych i przepony. Czkawka jest przykładem odruchów bezwarunkowych, jest odpowiedzialna za zapobieganie zachłyśnięciu.

Przyczyn pojawienia się czkawki jest tak naprawdę sporo. Najczęściej jednak czkawka u szczeniaka pojawia się w efekcie łapczywego jedzenia. Nie zapominajmy, że układ pokarmowy psiaka nadal się rozwija, a zwierzak dopiero uczy się prawidłowo jeść. Szczeniak chce zjeść szybko i dużo, a na to reaguje przepona.

Innym powodem może być połknięcie ciała obcego. Tak jak dzieci, szczeniaki są bardzo ciekawe świata, a więc zdarzyć się może, że szczeniak połknie kamyk, kawałek biżuterii lub inny nieodpowiedni przedmiot. Podejrzewając, że właśnie to jest przyczyną czkawki, powinniśmy jak najszybciej iść do weterynarza, bo może dojść nawet do zagrożenia życia.

Jak możemy poznać, że mamy do czynienia z czkawką?

Właściwie czkawka wygląda jak u ludzi – zwierzak bierze gwałtowny wdech, w tym czasie zamyka się krtań i słyszymy czkanie. Psiak nie może w tym czasie szczekać ani wydawać innych odgłosów. Wiele psów, zwłaszcza szczeniaków, w tym czasie delikatnie podskakuje. Jeśli czkawka jest efektem łapczywego jedzenia, nie musimy się martwić. Przejdzie samoistnie po maksymalnie kilkunastu minutach.

Co powinno zaniepokoić?

Jaj już było wcześniej, że do weterynarza musimy iść, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że pies połknął ciało obce. Dotyczy to nie tylko szczeniaków, ale także psów dorosłych. Poza tym powinniśmy iść do specjalisty, kiedy poza czkawką wystąpi szereg innych niepokojących objawy jak trudności w oddychaniu, odruchy wymiotne, niepokój, duszność albo sinienie dziąseł. Jest to znak, że doszło do zachłyśnięcia, które może skończyć się tragicznie.

Jak reagować na czkawkę?

W większości przypadków czkawka nie ma związku z zachłyśnięciem i kończy się samoistnie. Zakładając, że nasz pies miewa czkawkę na skutek łapczywego jedzenia, aby mu pomóc, dzielmy jedzenie na mniejsze porcje. Natomiast w samym momencie przechodzenia przez zwierzę czkawki nie róbmy nic. Nie mogą w grę wchodzić żadne metody, które stosuje się u ludzi. Nie dajemy psu żadnych leków, cukru, herbaty. Nie możemy też go straszyć w nadziei, że czkawka nagle minie.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.zpazurem.pl/artykuly/czkawki_u_szczeniakow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj