Kastracja od zawsze wzbudzała duże kontrowersje wśród właścicieli psów. Ale czy słusznie?
Na czym polega kastracja?
Kastracja to chirurgiczne usunięcie gonad. W przypadku psa są to jądra. Dodatkowo w trakcie zabiegu kastracji zazwyczaj usuwa się jeszcze najądrza w celu uniknięcia powikłań pooperacyjnych. Efektem kastracji jest zatrzymanie produkcji hormonów płciowych co jest oczywiście jednoznaczne z bezpłodnością psa.
Kastracja a zdrowie psa
Kastracja jak każda ingerencja chirurgiczna może wywoływać zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na zdrowie psa. Jest to zabieg przeprowadzany pod narkozą, która sama w sobie może stanowić pewne ryzyko.
Pozytywne skutki kastracji polegają między innymi na redukcji wystąpienia nowotworu jąder oraz prawdopodobieństwa wystąpienia raka prostaty. Jeśli pies przejawia tendencję do agresji po zabiegu mogą (ale nie muszą) ustąpić. Natomiast negatywne mogą objawiać się zwiększonym ryzykiem zakażenia dróg moczowych oraz problemami z nietrzymaniem moczu. Kastracja może przyczynić się do wystąpienia niedoczynności tarczycy oraz do znacznego wzrostu masy ciała naszego psa.
Dlatego zanim podejmiemy decyzję dotycząca przeprowadzenia kastracji należy rozważyć wszystkie plusy i minusy wynikające z tego zabiegu. Dobrze też utwierdzić się w słuszności podjętej decyzji w trakcie konsultacji z weterynarzem.