Pies, który cierpi na schorzenia wątroby, wymaga jak najszybszego podjęcia leczenia, zmiany diety i troskliwej opieki. Choć choroby wątroby wywołują szereg przykrych, dokuczliwych objawów, prawidłowe leczenie i przestrzeganie zasad indywidualnie dobranej diety pozwalają czworonogowi na komfortowe funkcjonowanie mimo pewnych ograniczeń. Jak zadbać o chorego pupila? Jakie posiłki mu serwować? Sprawdź!

Objawy i przyczyny chorób wątroby

Każdy opiekun psa z chorą wątrobą musi zdawać sobie sprawę z tego, jak ważnym jest ona narządem i jakimi konsekwencjami grozi zaniedbanie terapii. Wątroba pełni w organizmie szereg istotnych funkcji. Jedną z nich jest neutralizacja toksyn. Mówiąc bardziej obrazowo, narząd ten, niczym sprawny filtr, wychwytuje niebezpieczne substancje i unieszkodliwia je, chroniąc tym samym cały organizm. W zaawansowanym stadium niewydolności wątroby, która prowadzi do kolejnych powikłań, istnieje realne ryzyko śmierci zwierzęcia.

Jeżeli zauważysz zatem jakiekolwiek niepokojące objawy w wyglądzie lub/i zachowaniu psa, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Należą do nich m.in.: biegunka, wymioty, utrata apetytu i co za tym idzie – nadmierna utrata wagi, apatia, senność. Bardzo charakterystycznym objawem zaawansowanej choroby wątroby jest także żółtaczka – zażółcenie błon śluzowych, białek oczu czy nawet skóry. Przyczyn chorób wątroby może być bardzo wiele, jak m.in. bakterie, wirusy, grzyby, toksyny, nowotwory, mechaniczne uszkodzenia narządu, nieprawidłowa dieta.

Co powinien jeść pies z chorą wątrobą?

Istnieją karmy specjalistyczne dla psów, jak np. karmy SPECIFIC™, które komponowane są z myślą o czworonogach zmagających się z konkretnymi schorzeniami (w tym z chorobami wątroby), wymagających szczególnej uwagi w kwestii kompozycji składników odżywczych. Karmy specjalistyczne stanowią zbilansowany posiłek, dlatego stosowanie ich nie wymaga dodatkowej suplementacji. Chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej, dlatego najlepiej skonsultuj się z nim przed zmianą karmy i ustal szczegóły.

Karma dla psa z chorą wątrobą cechuje się m.in. niską zawartością miedzi, jest bogata w dobroczynny cynk i wysokiej biologicznej jakości białko, dostarcza do psiego organizmu składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Psy z chorą wątrobą mogą otrzymywać dodatkowo zdrowe przekąski, jak np. gotowane chude mięso i gotowane warzywa (marchew, burak, seler), o ile lekarz weterynarii nie zaleci inaczej.

Pamiętaj o tym, aby o prawidłową dietę pupila dbać także wtedy, gdy nie cierpi on na żadne dolegliwości. Obserwuj go i nie bagatelizuj oznak choroby, jeśli te się pojawią!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj