Ciało obce może trafić do psiego oka nawet podczas zwykłego, codziennego spaceru. Wystarczy, że wiatr w niefortunny sposób zawieje w kierunku pyszczka naszego pupila i do jego narządu wzroku trafią np. drobinki kurzy czy piasku. Zdarza się, że pies nadziewa się okiem na większe przedmioty i te są szczególnie groźne dla jego zdrowia. Co zrobić, gdy w oku czworonoga znajdzie się ciało obce? Jak pomóc zwierzęciu, by nie cierpiało?

Wbrew pozorom, ciało obce przedostające się do oka psa nie jest rzadkością. Tego rodzaju zdarzenia przytrafiają się stosunkowo często, szczególnie aktywnym czworonogom, mogącym swobodnie biegać na świeżym powietrzu, czy zwierzętom przygotowywanym do wykonywania zadań specjalnych (np. psim ratownikom). Wyjątkowo małe i drobne ciała obce, które utkwią w worku spojówkowym, nie są specjalnie groźne. W takich sytuacjach spojówka psa potrafi samodzielnie poradzić sobie z oczyszczeniem narządu wzroku poprzez łzawienie. Zdarza się, że po takim zdarzeniu w kącie oka pojawiają się charakterystyczne grudki wydzieliny przypominającej “śpiochy”, które wystarczy przemyć zamoczonym w czystej wodzie wacikiem kosmetycznym lub gazikiem. Problem pojawia się, gdy w worku spojówkowym lub w rogówce psa znajdzie się ciało obce większej wielkości. Nieusunięte może doprowadzić do groźnych dla zdrowia zwierzęcia powikłań.

Dlaczego ciało obce w oku psa jest groźne?

Jeśli ciało obce znajdzie się w worku spojówkowym psa, istnieje duże ryzyko, że doprowadzi ono do podrażniania gałki ocznej. W przypadku nieco mniejszych obiektów, same z siebie nie powinny one podrażniać oka, jednak będą powodować spory dyskomfort, z którym nasz pupil prawdopodobnie nie będzie potrafił sobie poradzić. Najczęściej więc zwierzę zaczyna się drapać, co z kolei powoduje powstawanie ran w okolicach oczodołu czy nawet do mechanicznych uszkodzeń powieki lub samej gałki ocznej.

Jeśli natomiast czworonóg wpadnie w gałęzie lub do jego worka spojówkowego przedostanie się źdźbło trawy, to takie ciała obce mogą na wiele sposobów doprowadzić do bezpośredniego urazu. W skrajnych przypadkach wywołują one wylew krwi do przedniej komory oka czy poważnego uszkodzenia rogówki, a to może zakończyć się dla psa częściową lub całkowitą ślepotą uszkodzonego oka. Ważne jest zatem, by odpowiednio szybko zainterweniować i opatrzyć psa, gdy ulegnie tego typu wypadkowi.

Co zrobić, gdy do oka psa przedostanie się niewielkie ciało obce?

Jeśli w worku spojówkowym psa znalazło się coś niewielkich rozmiarów, np. kryształki piasku, trzeba przede wszystkim uspokoić zestresowane zwierzę. Pierwszym objawem dyskomfortu jest próba drapania okolic oczodołu łapami. Nie wolno pozwolić, by pupil podrażnił sobie oczy pazurami. Może to bowiem znacząco pogorszyć całą sytuację i doprowadzić do poważnych powikłań. Za wszelką cenę trzeba okiełznać psa i położyć go na boku. Następnie należy delikatnie obejrzeć okolice oka i sprawdzić, czy już nie pojawiły się jakieś podrażnienia. Na tym etapie weryfikuje się także, w którym miejscu znajduje się ciało obce. Aby je usunąć, wystarczy odciągnąć spokojnie powiekę i przemyć oko czystą, przegotowaną wodą o temperaturze ciała lub solą fizjologiczną. Zbyt ciepła lub zimna może niepotrzebne wystraszyć i tak już zestresowane zwierzę.

Do przemycia można użyć strzykawki bez igły. Powolnym strumieniem wystarczy polewać oko w kierunku od skroni do nasady. Rękę ze strzykawką najlepiej oprzeć o głowę psa. Jeśli po takim zabiegu pies się uspokoi i nie będzie już się drapać po pyszczku, prawdopodobnie udało się usunąć kłopotliwą drobinkę z oka. W przypadku, gdy taka interwencja okazała się nieskuteczna, a na dodatek zauważymy, że w okolicach gałki pojawiło się groźne zaczerwienienie, należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem, najlepiej o specjalizacji okulistycznej.

Co zrobić, gdy w oku psa znajdzie się duże ciało obce?

Bardziej skomplikowana jest procedura pomocy psu, gdy w jego oku znajdzie się coś większych rozmiarów. Przede wszystkim, usuwanie ich w domowych warunkach, bez doświadczenia i wiedzy medycznej, może zakończyć się dla zwierzęcia bardzo źle. Patyczki czy źdźbła trawy mają chropowatą powierzchnię i ostre brzegi. Przy ich wyciąganiu istnieje ogromne ryzyko dodatkowego uszkodzenia gałki ocznej. Dlatego najlepiej od razu zgłosić się po pomoc do weterynarza. Właściciele psa powinni jedynie za wszelką cenę uniemożliwić podopiecznemu drapanie oka łapami. Tu przydatne będzie skorzystanie ze specjalnego kołnierza (czasem określanego jako “hiszpański”). Mało kto ma jednak taki gadżet w domu.

Zastąpić można go własnoręcznie zrobionym rulonem z tworzywa sztucznego czy sztywnego papieru (brystolu). Następnie należy możliwie najszybciej zjawić się u weterynarza, który opatrzy psa. Najczęściej podawane jest zwierzęciu znieczulenie, które umożliwia bezbolesne usunięcie z oka niepożądanego obiektu. Należy przygotować się mentalnie do tego, że jeśli uszkodzenie okaże się poważne, niezbędne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Co dalej po usunięciu z oka ciała obcego?

Jeśli samodzielnie usunęliśmy małe ciało obce z oka psa, warto przez kolejne kilka bądź kilkanaście godzin obserwować zwierzę i jego zachowanie. Niepokojące powinny być dla właściciela takie symptomy jak dalsze drapanie okolic oczodołu oraz pojawienie się zaczerwienienia na gałce ocznej lub powiece. W takich sytuacjach najbezpieczniej jest udać się do psiego okulisty.

Jeżeli natomiast pies miał usuwane ciało obce w gabinecie weterynaryjnym, należy stosować się do zaleceń lekarza. Zwykle oko po takiej interwencji wymaga kilkudniowego leczenia antybiotykowego. Ma to wspomóc gojenie rany i zapobiec wystąpieniu zakażenia bakteryjnego.

Wsparcie merytoryczne: Okulistyczna przychodnia weterynaryjna EyeVet Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj